חינוך לקריאה ביקורתית של תקשורת

דיאלוג מעבר לכותרות – Communicating Peace

פרויקט משותף של קשב וגבעת חביבה ללימוד קריאה ביקורתית של תקשורת

 

פרויקט "דיאלוג מעבר לכותרות" נועד להקנות מיומנויות צריכה ביקורתית של תקשורת למורים ולתלמידי תיכון יהודים וערבים בישראל. הפרויקט מתקיים בשיתוף פעולה בין סמינר גבעת חביבה וקשב – המרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל.

 

המונח "צריכה ביקורתית של תקשורת" מתייחס לקריאה או צפייה בכלי תקשורת במידה של ספקנות וביקורתיות. בעידן המודרני הפכו כלי התקשורת ההמוניים למקור המידע המרכזי בחברה. מרבית האזרחים מגבשים את תפיסות העולם שלהם ואת עמדותיהם בהתבסס על תכנים המופיעים באמצעי התקשורת השונים הכוללים עיתונים, טלוויזיה, רדיו ואינטרנט.

 

הבנה עמוקה של אופן פעולת התקשורת מגדילה את היכולת של צרכן התקשורת להתמודד עם תכנים תקשורתיים בעייתיים – כגון הטיות, הסתה ודה-לגיטימציה כלפי קבוצות בחברה – ולהתנגד להם. הסכסוך והשסעים העמוקים בחברה הישראלית מעצימים את השפעת התקשורת על עיצוב תפיסת המציאות של צרכניה.

לפיכך, עולה הצורך הדחוף בהקניית כלים לקריאה ביקורתית, במיוחד סביב הנושא של הסכסוך המתמשך בין המדינה והאזרחים הערבים, כיון שהגנה על מיעוטים הינו אחד הערכים החשובים בדמוקרטיה.

תוכנית הפעולה
הפרויקט מתרכז בפעילות בתוך מערכת החינוך הממלכתית ויכלול סדנאות חד-לאומיות ודו-לאומיות ל-560 תלמידי בתי ספר תיכון ול-120 מורים, יהודים וערבים. הסדנאות למורים יכללו 14 שעות הדרכה שתוכלנה לזכות את המשתתפים בגמול השתלמות. הסדנאות יכשירו אנשי חינוך שיוכלו ללמד בני נוער לקרוא ולצפות בתכנים חדשותיים באופן יותר ביקורתי.

הסדנאות לתלמידי תיכון יקיימו תהליך למידה משותף לארבע זוגות של כיתות כל שנה. התלמידים ישתתפו בשלוש סדנאות בהנחיית צוות מקצועי שיעביר תכנים שפותחו במיוחד עבור הפרויקט וכוללים למידה על היחסים בין ערבים ויהודים ולמידה על התקשורת.

הסדנה הראשונה לתלמידים תהיה סדנה חד-לאומית בת ארבע שעות שתתקיים בבית הספר. הסדנא השנייה תהיה סדנה דו-לאומית בת יומיים שתכלול מפגש חווייתי ומעמיק בין הצדדים. בסדנה השלישית יחזרו המשתתפים לפורום חד-לאומי בן ארבע שעות בבתי הספר. המשתתפים בסדנאות ילמדו על תהליך איסוף החדשות ועריכתן, על האופן שבו העורכים משפיעים על התוצר החדשותי, ועל דרכים לקרוא קריאה מתנגדת.

במהלך הפרויקט, יפרסמו קשב וגבעת חביבה "מדריך הוראה" ללימוד קריאה ביקורתית של כלי תקשורת, בעברית ובערבית, שישמש כלי עזר למורים להעברת שיעורים בנושא. הפרויקט מתקיים במסגרת התוכנית ליישוב וניהול סכסוכים של USAID, הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי.

>> הודעה לעיתונות על השקת הפרויקט, אוקטובר 2011

 

  

על הארגונים
גבעת חביבה נוסדה בשנת 1949 בידי הקיבוץ הארצי כמרכז סמינרים והרצאות לנוער ולמבוגרים. גבעת חביבה פועלת בתחום החינוך לשלום, עידוד דמוקרטיה וסולידריות חברתית והבנה בין יחידים וקבוצות חברתיות ואתניות שונות בחברה הישראלית. גבעת חביבה מקיימת השתלמויות למורים, סמינרים וסדנאות לבני נוער מהארץ ומחו"ל, מארחת כנסים, מעלה תצוגות ותערוכות, מכשירה מנחים בתחום החינוך לדמוקרטיה ודו-קיום, ומקיימת פעילות ענפה בתחום התיעוד, המחקר ופרסומו. בשנת 2001 הוענק לגבעת חביבה פרס אונסק"ו הבינלאומי לחינוך לשלום.

קשב – מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל הוקם לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל על ידי קבוצה של אנשי ציבור ורוח מתוך דאגה מהתדרדרותה של הדמוקרטיה הישראלית ומן האיומים כלפיה. קשב מפרסם מחקרים על מגמות של דה-לגיטימציה כלפי מוסדות הדמוקרטיה, על הסתה ואלימות על רקע אידיאולוגי ועל תפקוד התקשורת בישראל. בשנים האחרונות מקדם קשב הקניית מיומנויות של קריאה ביקורתית של תקשורת בציבור הרחב, ובקרב מורים, תלמידים וסטודנטים ומעודד מקצועיות והוגנות עיתונאית בתקשורת.

 


usaid"Communicating Peace" project is made possible by the generous support of the American people through the United States Agencyfor International Development (USAID). The contents are the responsibility of Keshev and do not necessarily reflect theviews of USAID or the United States Government.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב