קבילות לכלי התקשורת

קשב הגיש תלונה למועצת העיתונות נגד "ישראל היום"

זאת בעקבות השמטת חלקים ממכתבו של משה סילמן, המצטיירת כהטעיה מכוונת של הציבור וכהפרה של כללי האתיקה העיתונאית

23 ביולי 2012

 

סילמן המנוח, שהצית את עצמו בהפגנת המחאה ב-14 ביולי ומת מפצעיו שישה ימים לאחר מכן, חילק בהפגנה מכתב שבו פירט את טענותיו כלפי המדינה, ובין היתר האשים ישירות את רה"מ נתניהו ושר האוצר שטייניץ במצבם הכלכלי של אזרחים כמוהו. "ישראל היום" צירף לידיעה על מעשהו של סילמן צילום כביכול של המכתב, אך השמיט ממנו את השורה הנוגעת לשטייניץ ונתניהו.

 


 

>> בעקבות תלונת קשב: מועצת העיתונות דחתה את הסברי "ישראל היום" על השמטת קטעים ממכתבו של משה סילמן ז"ל

 


 

ב-14 ביולי 2012, בעיצומה של הפגנה כנגד המדיניות החברתית-כלכלית של הממשלה, הצית עצמו משה סילמן, תושב חיפה בן 46, במחאה על כך שהמדינה הותירה אותו חסר כל. לטענתו, שורת החלטות בירוקרטיות תמוהות של המוסד לביטוח לאומי ומשרד השיכון הסיטו את חייו ממסלולם, והפכו אותו לפושט רגל חסר קורת גג.

 

לפני המעשה הנואש שנקט, חילק סילמן לנוכחים בהפגנה מכתב בו פירט את טענותיו כלפי המדינה. בפתיחת המכתב כתב "אני מאשים את מדינת ישראל את ביבי נתניהו ושטייניץ הנבלות על ההשפלה שהאזרחים המוחלשים עוברים יום יום שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים, ולעובדי המדינה". מקרה חסר תקדים זה, שבו נקט אזרח אקט אובדני לעיני כל נוכח מצוקותיו הכלכליות ואטימות המדינה כלפיו, כבש את הכותרות הראשיות בכל כלי התקשורת. הפסקאות הפותחות של מכתבו צוטטו בשלושה מתוך ארבעת העיתונים המרכזיים בישראל.

לעומת זאת, "ישראל היום", העיתון הנקרא במדינה, בחר למחוק ממנו את השורה המפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה ושר האוצר. נוסח המכתב שהופיע בעיתון היה זה: "אני מאשים את מדינת ישראל על ההשפלה שהאזרחים המוחלשים עוברים יום יום שלוקחים מהעניים ונותנים לעשירים, ולעובדי המדינה". יש לציין, כי בניגוד לעיתונים האחרים אשר הביאו חלקים מהמכתב במלואם, בחר "ישראל היום" להשמיט שורות אחדות מתוכו תוך יצירת הרושם כי מדובר בנוסח המלא של הקטע אותו בחר להבליט בתמונה שצירף לידיעה שדיווחה על האירוע.

 

israelhayom150712

נוסח המכתב ב"ישראל היום" (מימין) לעומת נוסח המכתב המקורי

 

אומנם, בשורה אחת בתוככי הידיעה נכתב כי "הוא [סילמן] האשים בין השאר את רשויות הרווחה, את הביטוח הלאומי ואת ראש הממשלה ושר האוצר". במאמר שפורסם ב"ישראל היום" ב-17 ביולי בתגובה לטענות שהועלו ב"ידיעות אחרונות" לגבי ההשמטה, צויין גם כי מן המכתב הושמטו גם שמותיהם של אנשים אחרים, ביניהם עובדי הביטוח הלאומי, על מנת לקבל את תגובותיהם לפני פרסום. יחד עם זאת, נדגיש שוב את מה שנאמר במאמר זה עצמו: שר האוצר וראש הממשלה, נבחרי ציבור, אין דינם כדין עובדי הביטוח הלאומי; בניגוד לנאמר במאמר, הם אף לא הואשמו במכתב של סילמן בגרימת מוות. השמטת שמם מן המכתב מהווה פגיעה חמורה בדיוק העובדתי, והימנעות מפרסום מידע שקיים עניין ציבורי בפרסומו, בניגוד לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות:

 

חופש העיתונות ואחריותה המקצועית:
2. עיתון ועיתונאי יהיו נאמנים לחופש העיתונות ולזכות הציבור לדעת בהגישם לציבור שרות מקצועי ובפרסום מדויק, הוגן ואחראי של ידיעות ודעות.

נאמנות לאמת:
4. ב. לא יימנעו עיתון ועיתונאי מלפרסם מידע שקיים עניין ציבורי בפרסומו, לרבות בשל לחצים פוליטיים, כלכליים או אחרים וכן בשל חרם או איום בחרם מודעות.

 

יתרה מזאת, מחקרים מראים כי רוב הקוראים אינם קוראים כלל את תוכן הכתבות. על כן, תפיסת עולמם מעוצבת בעיקר על ידי עבודת העריכה ופרטי המידע המובלטים על ידה, בין היתר באמצעות החומרים הוויזואליים המוצמדים לטקסט הכתוב. עובדה זו הופכת את עיוות תוכן המכתב למשמעותית עד כדי לגרום הטעייה של ציבור הקוראים.

 

בצילום המכתב שצורף לידיעה לא הובאה כל אינדיקציה לכך שתוכן המכתב שונה או שנמחקו ממנו חלקים, והוא הוצג כצילום של המכתב המקורי. בכך מהווה הצילום שפרסם "ישראל היום" הצגה ביודעין של מידע מסולף וכן הצגה לא מדויקת של דברים בשמו של אדם, שגם הם מנוגדים לתקנון האתיקה:

 

4. א. לא יפרסמו עיתון ועיתונאי ביודעין או ברשלנות דבר שאינו אמת, אינו מדויק, מטעה או מסולף.

4. ג. לא יובאו דברים בשמו של אדם אלא אם הם מובאה ישירה ומדויקת מפיו או ממסמך בכתב. מכתב למערכת מותר לפרסם שלא כלשונו אם כותבו לא אסר זאת מראש ואם בעריכה לא היה משום שינוי מהותי בתוכן המכתב או במשתמע ממנו.

 

לנוכח הטענות הנשמעות חדשות לבקרים לפיהן בעליו של "ישראל היום", איש העסקים שלדון אדלסון, הקים אותו בראש ובראשונה על מנת לקדם את האינטרסים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניתן לקבוע כי קרוב לוודאי שהבחירה לעוות את תוכן המכתב לא נבעה מטעות תמימה, אלא הייתה תוצאה של החלטה מודעת.

 

"קשב" הפנה מכתב לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר, בבקשה כי תפעיל את סמכותה על מנת לגנות את האופן שבו נהג "ישראל היום". בתגובה הוצע לארגון להגיש תלונה רשמית למועצת העיתונות על הפרה של תקנון האתיקה. ב-19 ביולי הפנה "קשב" את התלונה ל"ישראל היום"; משלא נתקבלה כל תגובה מהעיתון, הגיש "קשב" את התלונה למועצת העיתונות והוא ממתין כעת להחלטתה.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב