קבילות לכלי התקשורת

"אונס לא היה (כנראה)" אבל כותרת (מטעה) – יש

מוסף הארץ הטעה את הקוראים: תחקיר הכתבים דיווח כי לא היה אונס בשייח' ג'ראח, אך הכותרת שניסח העורך קבעה אחרת
אוקטובר 2010


הדברים הבאים הועברו במכתב "קשב" לעורך מוסף "הארץ" ופורסמו במדור תגובות של המוסף ב-15 באוקטובר 2010.

 

ב-1 באוקטובר 2010 פורסמה בראש עמוד 8 של מוסף "הארץ" כתבה תחת הכותרת: פרשת האונס שמטלטלת את שייח ג'ראח. כותרת זו מעבירה מסר ברור לקוראים: היה אונס בשייח' ג'ראח.

בחינת כלל המידע המופיע בטקסט הכתבה מעלה תמונה שונה. מדיווח הכתבים אנו למדים שמתקיים דיון סוער בין הפעילים בנושא של הטרדות מיניות: "המחסור בעובדות לא מונע מהבלוגוספירה הישראלית לרתוח". הכתבים חוזרים ומדגישים כי לפי התחקיר אותו עשו הטענה על מקרה האונס אינה מגובה בעובדות:


האם אכן מתרחשת "מסכת מתמשכת של מעשים מגונים" בהפגנות במזרח ירושלים ובגדה המערבית? ככל שביררנו, התשובה שלילית.


הכתבה עצמה מפרטת את ממצאי אותו בירור.

אמנם, כבר בכותרת המשנה מופיע מידע הסותר את הכותרת הראשית:


אונס לא היה (כנראה), אבל פרשה יש. הבלוגוספירה הישראלית לא יודעת את נפשה


אולם ספק רב אם צרכני התקשורת, המושפעים בעיקר מהכותרות הראשיות, ולעיתים קרובות אינם קוראים את טקסט הכתבה עצמו, ישימו לב לסתירה זו. יתר על כן, גם צרכני התקשורת שקראו את הכתבה כולה נותרים עם הרושם לפיו היה אונס – כפי שמספרת הכותרת הראשית, באופן שאינו תואם את דיווח הכתבים.

ראוי לציין כי כותרת זו פורסמה ככותרת ראשית גם בעמוד הבית באתר האינטרנט של "הארץ". עם זאת, מאוחר יותר שונה ניסוח הכותרת: פרשת האונס שלא היה מטלטלת את שייח' ג'ראח. שינוי זה, המתאים יותר לתוכן הכתבה, הוא מבורך – אך נעשה מאוחר מדי, ולאחר שהכתבה ירדה מהכותרת הראשית.

 


This publication is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development(USAID). The contents are the responsibility of Keshev and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב