דרישות קשב לעיתונות הוגנת

קשב קורא לסיקור תקשורתי הוגן ואחראי של המתרחש בסילואן

פנייה לכלי התקשורת, על רקע הסיקור החלקי – ולעיתים מוטה – של המתרחש בשכונת סילואן במזרח ירושלים

יוני 2010

 

לאור המצב הנפיץ, בשכונת סילואן ארגון קשב פונה אל כלי התקשורת בקריאה לנהוג במקצועיות, אחריות והוגנות בסיקור הנושא, ובדרישה להציג את התמונה המלאה ככל האפשר, על מורכבויותיה ומשמעויותיה.


ביום ראשון, 27 ביוני 2010, פרצו עימותים אלימים בשכונת סילוואן במזרח ירושלים. בעימותים נפצעו עשרות פלסטינים תושבי השכונה, שישה שוטרי מג"ב, וארבעה מאבטחים פרטיים של המתנחלים בשכונה.

העימותים פרצו על רקע תוכניתה של עיריית ירושלים להרוס 22 בתים של תושבי השכונה הפלסטיניים, שנבנו ללא היתר מהעירייה, בכדי לבנות גן ארכיאולוגי.

עד עתה נראה כי סיקור המתרחש בשכונה בכלי התקשורת בישראל לוקה בחסר, ולעיתים אף מוטה, כפי שציין גם נציב פניות הציבור ברשות השניה, גיורא רוזן (ראו קישור).

לפיכך, ולאור המצב הנפיץ, ארגון קשב פונה אל כלי התקשורת בקריאה לנהוג במקצועיות, אחריות והוגנות בסיקור הנושא, ובדרישה להציג את התמונה המלאה ככל האפשר, על מורכבויותיה ומשמעויותיה. קשב סבור כי הסיקור התקשורתי של הנעשה בסילוואן חייב להתייחס להיבטים הבאים:

1. ההשלכות של הקמת הגן הארכיאולוגי, ההתנחלות היהודית והריסת בתי הפלסטינים בשכונת סילוואן – על פתרון מדיני בירושלים; על חייהם של תושבי השכונה הפלסטינים ועל מעמדה הבינלאומי של ישראל.

2. התייחסות למדיניותה של עיריית ירושלים – ולהשלכותיה – בנוגע להיתרי בנייה לפלסטינים תושבי מזרח העיר, ומנגד להתנחלויות היהודיות בשכונות אלה.

3. בחינת אופן הפעולה של המשטרה וכוחות הביטחון בהקשר לעימותים האלימים.

4. בחינת השאלה האם קיים קשר בין עמותות המתנחלים לבין העירייה ומוסדות המדינה האחרים.

5. הצגת עמדות הצדדים המעורבים במתרחש באופן הוגן: עמדות הפלסטינים תושבי השכונה; המחאה האזרחית המתקיימת בנושא, ואופייה; עמדות ארגוני זכויות האדם והאזרח; עמדות המתנחלים היהודים בשכונה; עמדת עיריית ירושלים; עמדות כוחות הביטחון והמשטרה.

 

 


 

This publication is made possible by the generous support of theAmerican people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are theresponsibility of Keshev and do not necessarily reflect theviews of USAID or the United States Government.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב