מעקב: ירושלים והר הבית

מעקב: ירושלים והר הבית


מאז הקמת המדינה קיימת התעניינות ציבורית ובינלאומית רחבה בעיר ירושלים, עניין שגבר מאד לאחר סיפוח חלקה המזרחי של העיר ב-1967. סוגיית ירושלים ניצבת בלב לבו של הסכסוך הישראלי-ערבי, הן בשל קדושתה עבור שלוש הדתות והן בשל משמעותה ההיסטורית ומעמדה הגיאו-פוליטי המיוחד. מתחם הר הבית, שבלב העיר המזרחית, משול להר געש שהלבה הרוגשת שבתוכו מבעבעת ומאיימת להתפרץ – איום שעלול להציב בפני ישראל סכנה קיומית. גם כלי התקשורת, המתווכים העיקריים של הידע, שבים ועוסקים בסוגיית ירושלים לעתים מזומנות.

 

 


 

>> לקריאת דו"ח קשב ועיר עמים "קשר מסוכן: דינאמיקת ההתעצמות של תנועות המקדש בישראל ומשמעויותיה"

>> לראיון עם יזהר באר - מנכ"ל קשב - בנושא ירושלים והר הבית

 


 

קשב עוקב אחרי סוגיית ירושלים מאז שנת 2001 – בה פרסם מחקר על התעצמות קבוצות של "שוחרי מקדש" , שתיאר בפירוט את המגמות, האישים והקבוצות הפועלים במטרה להקים את בית מקדש השלישי על הר הבית.

בשנת 2008 פרסם קשב מחקר בשיתוף עם עמותת "עיר עמים" שעסק בתפקודה של התקשורת בסיקור סוגיית ירושלים סביב ועידת אנאפוליס והתוכניות להסדר מדיני שעלו על סדר היום באותה תקופה, כולל הצעות לפתרון בעיית ירושלים. מחקר זה הראה כי הסיקור התקשורתי אז לא הציג מידע מעמיק ורציף ולא עסק בהקשר הרחב של סוגיית ירושלים. כלי התקשורת הסתפקו בדיווח נקודתי על שלל נושאים, ללא קישור ביניהם, ונמנעו מלהציג תמונה מלאה של המציאות המורכבת בעיר. מהסיקור נעדרו גם העמדות הפלסטיניות בנושא פתרונות אפשריים בנושא ירושלים.

במאי 2013, "קשב" ו"עיר עמים" פירסמו מחקר מקיף חדש על פוטנציאל הנפיצות סביב מתחם הר הבית ועל האיומים מצד קבוצות פונדמנטליסטיות המבקשות להקים את בית המקדש השלישי במקום מסגדי הר הבית. ממצאי המחקר מצביעים על התעצמות בפעילות הגופים "שוחרי המקדש", המבקשים לשנות את הסטטוס קוו על הר הבית, ועל התגברות הסכנה לפעולות של קיצונים נגד המסגדים, שעלולות להביא להבערת המזרח התיכון. היבט מדאיג במיוחד בהתעצמותם של גופים אלו נוגע לתמיכה הממלכתית שהם זוכים לה ולזליגתם של גורמים המקורבים אליהם אל תוך השדה הפוליטי המרכזי והלגיטימי, כולל מפלגת השלטון והכנסת.

 

>> לקריאת דו"ח קשב ועיר עמים "קשר מסוכן: דינאמיקת ההתעצמות של תנועות המקדש בישראל ומשמעויותיה"

 

מחקר זה הוא חלק ראשון מפרויקט ארוך טווח, הכולל מיפוי של הקבוצות הקיצוניות, ניתוח המגמות הרווחות בקרבן, פעילותם התקשורתית – הן בתקשורת המרכזית והן בתקשורת הסקטוריאלית, והשפעתם האפשרית על האזור.

>> קשב ועיר עמים לראש הממשלה נתניהו: עצור את הניסיון להבעיר המזרח התיכון ומנע את עליית פעילי הליכוד להר הבית

פרסומי קשב נוספים בנושא ירושלים
>> משמר הגובל זורק אבנים – בערוץ 10 לא מתרגשים
>> פניית קשב לערוץ 10: הסיקור מהווה הפרה של כללי האתיקה
>> קריאת קשב לסיקור תקשורתי הוגן ואחראי בסילוואן, יוני 2010

>> העיר והכלבים: סיור פסיכדלי במחוזות התעתוע של ירושלים

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב