מחקר תקשורת

ההיבטים האתיים בסיקור התקשורת את תהליך ההתנתקות

סיכום דיון במסגרת הפורום לאחריות תקשורתית של הרשות השנייה

יוני 2005

ב-19 ביוני 2005, מספר שבועות לפני ההתנתקות, התקיים במסגרת ה"פורום לאחריות תקשורתית" של הרשות השנייה דיון תחת הכותרת: "ההיבטים האתיים בסיקור התקשורת את תהליך ההתנתקות". בדיון, בהנחיית פרופ' אסא כשר, השתתפו נציגי העיתונות, אנשי כוחות הביטחון ואישים מוכרים אחרים מהזירה הציבורית. 

>> לתמליל הדיון המלא

>> למחקר קשב "מנותקים" על סיקור ההתנתקות

 


 

מגוון הנושאים שעלה בדיון היה רחב, ודו"ח קשב על סיקור ההתנתקות נוגע כמעט בכולם – מהצורך בביטוי לגוונים השונים בחברה (מוטי שקלאר, הרשות השנייה), דרך חשיבות השיח העוסק בביקורת עצמית ומטפל בהקשרים הרחבים של נושא הסיקור (עמי איילון), קידוש ההתנתקות ודה-לגיטימציה של המתנגדים מימין (ישראל הראל), ועד המקצועיות של התקשורת (יינון מגל) והצורך בסיקור מאחד ומברר-זהות פנים-ישראלית (קווה שפרן). האם "ברור לחלוטין שהתקשורת... היא שמאלנית" וש"היא לא עושה את עבודתה... מנותקת מהמציאות" (יינון מגל)? האם אפשר לקבל תפישה לפיה, לצד הסיקור המקצועי, "בוודאי נשתמש בליווי ועזרה של הצבא, אנחנו לא עיראק, ואנחנו לא עיתונאים שבאו לסקר, אנחנו בתוך עמנו יושבים... והצבא הוא שלנו וכולנו כבר היינו שם", ועם זאת "הסכנה שאנחנו נסלף משהו בעובדות בגלל הקשר הזה היא לא גדולה" (יצחק לבני, הרשות השנייה)?

חלק מהשאלות הרלוונטיות לסיקור ההתנתקות נוסחו באופן ברור, כך מסתבר, עוד לפני ההתרחשויות עצמן. עם זאת, גם כאן, בארבע שעות של דיון אינטנסיבי, היבט הסיקור ששל הצד הפלסטיני לא נידון כלל – גם לא כשעל הפרק עמדה האבחנה בין עיתונאים זרים לישראלים. לדיון לא הוזמן אף נציג פלסטיני, או נציג ערבי מהתקשורת הישראלית.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב