ביקורת תקשורת: ספרים ומאמרים

"העין השביעית": סיקור ההתנתקות בתקשורת הישראלית

עוזי בנזימן, נחום ברנע, נורית קנטי, אלכס ליבק, כרמית גיא

ספטמבר 2005


ארבעה מאמרים בגיליון "העין השביעית" מספטמבר 2005 עסקו בסיקור ההתנתקות. המאמרים מבוססים על התרשמויות העיתונאים הכותבים עבור "העין השביעית" ולא על מחקר, אך ברובם תואמים ממצאים ממחקר "קשב" החדש, ומלאים תובנות מעניינות.

 


 

>> לגיליון ה"עין השביעית" על סיקור ההתנתקות

>> למחקר קשב "מנותקים" – על סיקור ההתנתקות

 


 

הציבור הפלסטיני, למרבה הצער, נעדר גם מגיליון ביקורתי זה. נפקדים אפילו הקולגות, העיתונאים הפלסטינים, שלא הורשו לסקר את אירועי ההתנתקות במקום התרחשותם ("קשב" פנה ללשכת העיתונות הממשלתית בקריאה לאפשר לעיתונאים הפלסטיניים לסקר את ההתנתקות מהשטח. גם פדרציית העיתונאים הבין-לאומית פנתה לישראל בנושא זה, אך ללא הצלחה). אלה אף אינם מוזכרים בכתבתה של נורית קנטי, העוסקת בהרחבה ביחסי העיתונאים עם דוברת צה"ל בהתנתקות.

במאמר המערכת, גורס עורך "העין השביעית", עוזי בנזימן, כי: "ההשגות, מימין ומשמאל, על תפקוד התקשורת בסיקור הפינוי אינן משכנעות והן נגועות בהטיות אידיאולוגיות. הציבור קיבל תמונת מצב מלאה על אירועי ההתנתקות וגם במקרה זה היתה התקשורת בבואה מהימנה של החברה שלה היא מציעה את שירותיה". הצהרה זו אינה עומדת במבחן הביקורת של "קשב", ונושאת בחובה גם לקח חשוב נוסף: ביקורת עצמית, בוודאי של העיתונות, היא דבר חשוב מאין כמוהו. אולם, גם היא אינה נקייה מהטיות – בייחוד כאשר המבקרים הם עיתונאים פעילים, הכותבים למחייתם עבור כלי התקשורת שאותם הם אמורים לבקר. אין דין "הכאה על חטא" חפוזה, תוך-כדי הכתיבה השוטפת, מושא הביקורת, כדין ביקורת נטולת-פניות, רציפה וסדורה. ביקורת מקצועית וראויה צריכה לבוא גם – ואולי בעיקר – מגופים חיצוניים.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב