מחקר תקשורת

ניצחון בצבעי כחול-לבן

סיקור הפסיקה בעניין תביעת הדיבה בפרשת א-דורה בתקשורת הישראלית

19 בפברואר 2012

 

מיד לאחר פרסום פסק הדין של בית המשפט בצרפת שזיכה את ד"ר יהודה דוד מאשמת הוצאת דיבה נגד ג'מאל א-דורה, מיהר ראש הממשלה נתניהו להתקשר לרופא, על מנת לברכו ולבשר לו שממשלת ישראל תשקול בחיוב לכסות את הוצאות המשפט. האם תיאוריית הקונספירציה על נסיבות מותו של מוחמד א-דורה אכן קיבלה תמיכה מבית המשפט? התקשורת הישראלית המרכזית מאמינה, כמסתבר, שהתשובה על כך חיובית. כך לפחות מעיד ניתוח שערך קשב.

 


 

>> לקריאת הסקירה המלאה

>> "העיתונאים הפטריוטיים המוציאים את דיבת הארץ רעה": תיק א-דורה לעומת התביעה של סרן ר' נגד "עובדה"

>> מצגת: עריכה חלופית בסיקור פרשת א-דורה

 


 

בשנת 2008, שמונה שנים לאחר תקרית האש בצומת נצרים שבה נהרג הילד מוחמד א-דורה, התראיין הרופא הישראלי ד"ר יהודה דוד לעיתון יהודי-צרפתי. בריאיון טען דוד כי פצעיו של אביו של מוחמד, ג'מאל א-דורה, נבעו מפגיעה ישנה וכי טענותיו של א-דורה לפיהן הפציעות נגרמו מירי חיילי צה"ל בתקרית בצומת נצרים – שקריות.

 

בעקבות הריאיון תבע א-דורה את דוד בבית משפט בפריס בטענה כי הוציא את דיבתו. באפריל 2011 פסק בית המשפט לטובת א-דורה. דוד ערער, וב-15 בפברואר 2012 קיבל בית המשפט הצרפתי את הערעור וקבע כי דוד לא הוציא את דיבתו של א-דורה. בית המשפט קבע כי דוד פעל בתום לב, כי דבריו לא נאמרו בזדון וכי הוא ביסס את דבריו על סמך המידע העובדתי שהיה מצוי ברשותו באותו זמן. עם זאת, בפסק הדין נכתב במפורש כי הקביעה לא קשורה כלל וכלל לשאלת אמיתות טענותיו של א-דורה בנוגע למקור פציעותיו.

התקשורת הישראלית כיסתה את פסק הדין בהרחבה, אך מבדיקת קשב עולה כי למעט "הארץ", אף כלי תקשורת לא הביא בפני קוראיו וצופיו את נוסח הפסיקה של בית המשפט הצרפתי לערעורים. נוסח זה הבהיר כי אין בידיו של בית המשפט מספיק מידע על מנת לברר את מקור פציעותיו של א-דורה, וכי כל שקבע הוא שהפרסום לא נחשב כלשון הרע על פי אמות המידה של החוק הצרפתי (ראו גם את מאמרו של פרופ' רפי ולדן, "הרופא שלא בדק את ג'מאל א-דורה", היוצא נגד גרסתו של ד"ר דוד).

 

הבחירה שלא להביא את המידע הזה אפשרה לכלי התקשורת להציג את הפסיקה כניצחון להסברה הישראלית וכהוכחה לטענה לפיה הפלסטינים עושים שימוש בתעמולה שקרית על מנת להוביל לדה לגיטימציה נגד ישראל.

 

חלק מכלי התקשורת אף הציגו את הפסיקה, מי בעקיפין ומי במישרין, כהוכחה לצדקת הטענות לפיהן הצבא הישראלי לא ירה בבנו של ג'מאל, מוחמד, אשר עמד במרכז הפרשה. הם עשו זאת אף על פי שפסק הדין לא נגע כלל וכלל בשאלת נסיבות מותו.

סיקור זה מספק דוגמה מאלפת ללהיטות של העיתונות הישראלית להתגייס להגנה על שמה הטוב של ישראל. לצורך זה התעלמו רובם המכריע של כלי התקשורת מעובדות מרכזיות בסיפור: שאין כל קשר בין פרשת פציעתו של ג'מאל א-דורה לסוגיית האחריות למותו של בנו מוחמד, ושפסיקת בית המשפט אינה עוסקת כלל וכלל בבירור העובדות של אותו אירוע הרה גורל בצומת נצרים בשנת 2000. התקשורת הישראלית, השבויה באופן מתמשך בתחושת רדיפה בנוסח "העולם כולו נגדנו", איבדה כאן את אחריותה לדיוק העובדתי, את זהירותה ואת חוש הביקורת שלה.

 

>> לקריאת הסקירה המלאה

 צפו בעימות בין פרופ' רפי ולדן לד"ר יהודה דוד בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 (19.2.2012, מדקה 31:15 והלאה), שנסוב לא רק סביב עובדות המקרה אלא בעיקר על כך שבפסק הדין מצויין במפורש שבית המשפט נמנע מלעסוק בנסיבות התקרית:

 

 

                        

עימות בין יזהר באר מנכ"ל קשב לד"ר יהודה דוד בנוגע לפרשת מותו של מוחמד א-דורה

"מבט שני", ערוץ 1, 29.2.2012

 


ArtCreative Design and Custom coding

 

פרק בסדרה "הקשר הישראלי" של הטלוויזיה החינוכית על פרשת מוחמד א-דורה, בהשתתפות מנכ"ל קשב יזהר באר

הטלוויזיה החינוכית, 18.2.2012

 

חלק 1:

 


ArtCreative Design and Custom coding

 

חלק 2:

 


ArtCreative Design and Custom coding

 


 

This report is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of Keshev and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב