מחקר תקשורת

אם עברייה, ורק אם עברייה

מבט מגדרי על סיקור מלחמת לבנון השנייה בטלוויזיה הישראלית

דצמבר 2007


מחקר זה עוסק במרכיבים המגדריים של הסיקור התקשורתי של מלחמת לבנון השנייה בטלוויזיה הישראלית. המחקר מראה שנשים עמדו במרכזן של כתבות מעטות בלבד, כאשר כמעט רק נשים יהודיות זכו לייצוג, וזאת בעיקר בהקשר של סיקור העורף ומשפחות החיילים. פעילותן של נשים במרחב הציבורי נדחקה לשולי הסיקור. 

 


 

>> להורדת המחקר המלא

>> "מלחמה עד הרגע האחרון": מחקר קשב על התקשורת הישראלית במלחמת לבנון השנייה

 


women-media-conflict-cover-heb

 

המחקר,שנכתב על ידי ד"ר הגר להב, מבוסס על ניתוח מספרי של אזכורי נשים מול גברים ועל ניתוח תמטי של אופני הייצוג של נשים בסיקור.

 

המחקר מראה כי נשים עמדו במרכזן של 5% בלבד מתוך 1,714 כתבות הטלוויזיה שנבדקו. הן אוזכרו בפחות מ-1% מהפתיחים של הקריינים באולפן. כמעט רק נשים יהודיות זכו לייצוג. במסגרת זו הן הופיעו בשלושה מרחבים שונים. המרחב הראשון, שבו הופיע מרבית הייצוג של נשים, היה סיקור העורף הישראלי. בהקשר זה נשים הוצגו בשני תפקידים מרכזיים: כקורבנות אומללות של המלחמה ו/או כמטפלות (של ילדים, חולים, זקנים וכדומה) במסגרת תפקידן המשפחתי במרחב הפרטי. ייצוג זה נשמר בעיקר לנשים מזרחיות.

המרחב השני בו הופיעו נשים היה במסגרת סיקור של משפחות חיילים ישראלים, ובו הוצגו נשים בעיקר כאמהות, בנות ונשים סובלות של חיילים ישראלים שנהרגו או נפצעו. רק ייצוג שולי מאוד של נשים נמצא במרחב השלישי שבו הופיעו – פעילות במרחב הציבורי. למרות שנשים כשרת החוץ ציפי לבני ומזכירת המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס תפסו מקום מרכזי בזירה הציבורית, נשים כמעט לא הוצגו כפעילות בזירה זו. כל הנשים היהודיות שהופיעו בה היו אשכנזיות.

בבוחנו את מבנה מהדורות החדשות, מראה המחקר כי דיווחים על מצבן של נשים ומעשיהן נדחקו באופן קבוע לסוף המהדורות, תוך שהן ומעשיהן מיוצגים כשוליים ונטולי חשיבות. כמו כן הוא חושף את העובדה שבמסגרת הסיקור התקשרותי כמעט לא התקיימה התייחסות לבעיות ולקשיים מיוחדים של נשים לנוכח המלחמה.

מהממצאים עולה כי הייצוג המדיר של נשים בסיקור נוצר על ידי שלושה מרכיבים: ההעלמה, ההנכחה והדימויים, והשקיפות או העיוורון המגדרי. באמצעות שילוב של שלושת המרכיבים הללו, שיצרו אסטרטגיות של הדרה, מסגרה התקשורת הישראלית את המלחמה כ"עניין של גברים בלבד", כאשר מסגור זה מעניק לגיטימציה למעמדן השולי של הנשים בחברה.

 

ד"ר הגר להב ב"לונדון את קירשנבאום", 19.11.2012, על מקומן של נשים בתקשורת בזמן מלחמה

ArtCreative Design and Custom coding

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב