מדיה בלוג

תפחדו!

האסלאם באירופה לפי ערוץ 10

8 בספטמבר 2012

 

הנושא שנבחר על ידי צבי יחזקאלי וערוץ 10 למיני סדרה "אללה-אסלאם" הוא ראוי ומעניין. יחד עם זאת, מבדיקה שערכנו נראה שהאג'נדה שלה נקבעה מראש, והתוצאה מלמדת על רשלנות, עיוות וסילוף של חלק מהעובדות.

 


 

>> המוסלמים משתלטים על אירופה? הצעה לדיון ביקורתי בכיתה בעקבות הסדרה של צבי יחזקאלי

 


 

"אללה-אסלאם", הסדרה החדשה של ערוץ 10 וצבי יחזקאלי, התגלתה כבר בפרק הראשון כהצלחה גדולה. הפרק הראשון ששודר בשבוע שעבר זכה בקרוב ל-20% אחוזי צפייה, והתייצב בראש טבלת הרייטינג היומית. הישג עצום לסדרה שמוגדרת כדוקומנטרית, ולערוץ 10.

לפי הפרסום בערוץ 10 מדובר ב"סדרת דגל" חדשה שבה "צבי יחזקאלי מתחזה למוסלמי ויוצא למסע מסוכן וחסר תקדים בלב המאפליה של האסלאם הקיצוני באירופה". הפרומו לא מותיר הרבה מקום לספק – המוזיקה המאיימת, הגרפיקה הדרמטית, והעריכה שמדגישה שוב ושוב את המילים "סכנה" "נשק" ו"אסלאם" – כולם מכינים את הצופים לסדרה בה כתבנו האמיץ חודר מאחורי קווי האויב.

לפחות לפי הפרק הראשון, נראה כי הפרומו העביר בדיוק את המסר שאליו מכוון יחזקאלי. הפרק עוסק בבדלנות, בפשיעה ובהקצנה הדתית של המהגרים המוסלמים, ובמהלכו יחזקאלי מייצר עבורנו תחושה ברורה: האסלאם הוא סכנה קיומית לאירופה, והמהגרים המוסלמים המתפרעים עומדים להשתלט על היבשת. או במילים של יחזקאלי עצמו בראיון לרדיו ללא הפסקה: "זהות דתית תגבר תמיד על זהות לאומית. זה יהיה תהליך כניעה של הדמוקרטיה האירופית לאסלאם...יהיה כיבוש איטי של מרחב המחיה...".

מלבד הרייטינג הגבוה, זכה הפרק הראשון גם לביקורת נוקבת במדורי הטלוויזיה של הארץ ושל ynet, בטענה שמדובר בתחקיר מגמתי, שמטרתו להפחיד את הצופים מפני האסלאם באירופה.

אנחנו ב"קשב" החלטנו לבדוק את הכלים המקצועיים בהם משתמש יחזקאלי לצורך התחקיר שלו. התוצאות המטרידות הפתיעו אפילו אותנו.

 

 

נתונים שקריים, זהויות מזויפות וסרטונים מודבקים ממקומות אחרים
השיטה של "אללה-אסלאם" פשוטה. יחזקאלי והצוות שלו מסתובבים בשכונות העוני בערים אירופאיות, ומתחזים לצוות הפקה פלסטינית. הם פוגשים (באקראי?) עוברי אורח ומשוחחים עמם. חלקם זוכה לזמן מסך ארוך, חלקם מסתפק במשפט בודד. בין המפגשים הללו משודרים קטעים של התנגשויות אלימות בין משטרה לצעירים, מכוניות בוערות, וסצנות אלימות נוספות.

בין לבין זורק יחזקאלי נתונים שונים שנותנים מסגרת "עובדתית" לסיקור: "יש 200,000 עירקים בשוודיה", ב"מלמו יש 20% מוסלמים (40% לפי הראיון שלו ברדיו)", "הפשע כאן עלה בשנה האחרונה ב600%", ועוד. על מנת לעבות את הרקע העובדתי מרואיינים לסדרה אנשי רוח ומשטרה שנותנים את המסגרת לסיקור.

אלא שבדיקה שלנו העלתה כי הרכיבים הללו מעוותים, לא אמינים, ולעתים פשוט מסולפים.

 


זהויות מזויפות של המרואיינים
לאורך הפרק שובצו ראיונות עם "אנשי מקצוע" שאמורים להשלים את התמונה הכללית, המצטיירת מהראיונות עם מהגרים מהרחוב. "אנשי המקצוע" מוצגים בכתבה כבעלי מקצועות חופשיים, אובייקטיביים לכאורה, הבאים מכל הקשת הפוליטית. אלא שמבדיקה שערכנו מתברר שרבים מהמרואיינים מוצגים בתארים לא נכונים. הנה כמה דוגמאות:

• לארס הדאגראד – מוצג כ"היסטוריון וסוציאליסט, איש תנועת השמאל בדנמרק". למעשה מדובר על חבר "מפלגת העם הדנית" הימנית. לאחרונה הוא הורשע בפשע שנאה נגד האסלאם, לאחר שטען בראיון עיתונאי ש"מוסלמים נוהגים לאנוס את בנות משפחתם" ו"שמוסלמי ישקר ויסלף את האמת מתי שרק תהיה לו אפשרות" (ביהמ"ש העליון בדנמרק זיכה לבסוף את הדאגארד לאחר שקיבל את טענתו כי לא ראה את נוסח הכתבה לפני פרסומה וכי לא התכוון שהדברים יפורסמו בניסוח זה).

• רפאל דריי – מוצג כ"סוציולוג ומומחה לחברת מהגרים". למעשה הוא פרופסור ללימודים פוליטיים ומומחה לחקר התנ"ך, המוכר היטב בצרפת בעמדותיו האנטי-פלסטיניות והאנטי מוסלמיות.

• ז'אן לואי ברוייאר – מוצג כ"שופט לשעבר ומומחה ללוחמה בטרור". למעשה הוא כיום פוליטיקאי פעיל במפלגת הימין הצרפתית. כשמילא בתפקיד פעיל במשטרה הוא זכה לביקורת נוקבת מאירגוני זכויות אדם על שיטות החקירה שלו.

 

lars_hedegaard
הדאגארד. בניגוד לכיתוב בסדרה, חבר "מפלגת העם" הימנית שהועמד לדין עלהתבטאויות קיצוניות נגד מוסלמים

 

אלו רק חלק מהשיבושים שנעשו, אך נסתפק בבולטים שבהם. מעבר לבעייתיות של הצגת מהגרים שנבחרו במקרה ברחוב מול אינטלקטואלים מהימין והצגתם זה מול זה, יש כאן בעיה קשה בהטעיה של הצופים. "אנשי המקצוע" הם שנותנים לכתבה את המסגור שלה ואת הטון שלה. הם מוצגים כניטרליים ואובייקטיביים – כשלמעשה הם בעלי אג'נדה מוכרת היטב. אלא שהדבר מוסתר במכוון מהצופים על מנת לשרת מצג שווא מסוים. קשה להאמין שהתחקיר של "סדרת הדגל" של ערוץ 10 יציג בטעות איש ימין קיצוני שהורשע בפשע שנאה כאיש שמאל סוציאליסט.

לגיטימי להביא דעות של אנשי ימין, אבל לא לגיטימי להחביא את זהותם. כמו כן, אין זה מקצועי להביא דעה מסוימת אחת, ולהימנע מהבעת דעה נגדית. הטעיית הצופים מתקיימת כאן בשיטות של פרופגנדה פוליטית, לעתים עם קורטוב של תאוריות קונספירציה. כך לא עובדת עיתונות חוקרת, רצינית ואמינה.

 

allah_islam_chapter_1
פרופ' דריי. בניגוד לכיתוב, מדובר בפרופסור ללימודים פוליטיים הידוע כאנטי-מוסלמי

 


הדבקת סרטונים מאירועים לא קשורים
במהלך הפרק שודרו קטעי וידאו רבים של התנגשויות בין שוטרים ומפגינים ושל מעשי רצח. באף אחד מהם לא צוין המקום או הזמן ממנו לקוחים קטעי הווידאו. מבדיקה שערכנו התברר שלפחות חלק מקטעי הווידאו ששולבו בסדרה הינם קטעי ארכיון מאירועים שהתרחשו בנסיבות אחרות לחלוטין. כך, לדוגמא, קטעים המוצגים כהתפרעויות מוסלמיות בפרבר רוזנגרד במלמו הם למעשה הפגנות של ארגוני שמאל שוודיים נגד מבצע עופרת יצוקה, בזמן משחק טניס של נבחרת ישראל. מרבית העצורים באותן הפגנות לא היו דווקא מוסלמים, אלא צעירים שוודים בכלל.

צילומים אחרים ממהומות במלמו ב-2009-2010 תוארו בכתבה כהתפרעויות של מהגרים. אכן, מדובר במהומות של מהגרים. אך מה שיחזקאלי בוחר שלא לציין הוא את הסיבות לפרוץ המהומות הללו: מסע ירי של איש ימין שוודי שירה ב-12 מהגרים במשך מספר חודשים.

קטעי וידאו נוספים מצרפת, מזירות שנראות כמו זירות רצח, אינם מתוארכים או ממוקמים ולכן בלתי אפשרי להבין האם הם שייכים בכלל לנושא, מעבר לשיוך הכללי שנעשה בכתבה.נתונים לא נכונים
במהלך הפרק מזכיר יחזקאלי בקצרה נתונים על ביצוע פשעי שנאה בשוודיה, ומצטט את ראש אגף הפשיעה במלמו "זה נכון, הוא (השוטר) מודה, לא תמיד אפשר לקשור את הבדלנות ואחוזי הפשיעה ברוזנגרד ובמלמו כולה לאוכלוסיה המוסלמית", אבל יחזקאלי מזדרז לסייג את דברי השוטר "ככה זה בפוליטיקלי קורקט של אירופה".

יחזקאלי מבטל את דברי המומחה הביטחוני כ"פוליטיקלי קורקט", ומשאיר אותנו עם התחושה כי הפשיעה דווקא כן קשורה לבדלנות ולשנאה של המהגרים המוסלמים. אלא שמנתונים של משטרת שוודיה עולה תמונה הפוכה לזו שבוחר ערוץ 10 להציג לנו. על פי דו"ח רשמי של משטרת שוודיה 97% מפשעי השנאה במדינה מבוצעים נגד קבוצות מיעוט. מתוכם, 83% בוצעו על ידי חבר בקבוצת הרוב נגד קבוצת מיעוט (ו-14% בין קבוצות מיעוטים שונות). בנוסף, הרקע לפשע השנאה הדתי הנפוץ ביותר הוא איסלמופוביה. כך שבניגוד לאווירה בכתבה, המוסלמים בשוודיה הם הקבוצה שסובלת הכי הרבה, ובפער ניכר, מפשעי שנאה המכוונים נגדה.

בנוסף במהלך הפרק יחזקאלי שולף נתונים על מספרי מהגרים, שגבוהים כולם בעשרות ולעיתים במאות אחוזים מהמספרים האמתיים המופיעים בדוחות הממשלתיים. כך למשל, בניגוד לרושם שנוצר, רוב המהגרים בשוודיה בכלל, ובמלמו בפרט, הם כלל לא מוסלמים. אפילו מבין המהגרים מעירק, רובם הם אשורים נוצרים שנרדפו בארצם.לסיכום
הנושא שנבחר על ידי יחזקאלי וערוץ 10 למיני סדרה הוא ראוי ומעניין. כך גם שיטת העבודה שנבחרה. יחד עם זאת, נראה שהאג'נדה ותוצאות התחקיר נקבעו מראש. כפי שכתבה אריאנה מלמד בטור שלה:


"יחזקאלי יכול היה להשתדל הרבה יותר בבואו להרכיב את תמונת המצב המסובכת של יחסי אירופה והאיסלאם. זהו פאזל ענק של סתירות, בעיות, שינויים דמוגרפים עצומים ואי ודאות גדולה מפני העתיד. אלא שביסוד תפיסת המציאות שהוא מביא אל המסך עומדת חרדה... ולא ניסיון להבין את המציאות החדשה שנוצרה באירופה.

אם רעדו עצמותיכם מפחד לאורך הפרק הראשון, סימן שיחזקאלי הצליח במשימה שלו. אם שאלתם את עצמכם עוד שאלות על מה שראיתם בפרק, יתכן שהתשובות יגיעו בהמשך, אבל הן כבר יוצמחו על מצע גזעני, שיפוטי, חד צדדי ומאוד לא מאוזן. זה מצער, ומקומם, ובעיקר לא משרת שום צורך אמיתי של יהודים ישראלים להבין קצת יותר את שמתרחש שם, באירופה הקלאסית של גלוית הנוף, שבה בפנטזיה אין אפילו ערבי אחד."

 

לסיכום של אריאנה מלמד אנחנו מבקשים להוסיף כי הפרק הראשון במיני סדרה מציג עבודה עיתונאית רשלנית, לא מקצועית ולעתים גם מסלפת. עובדות חשובות לא הובאו, זוויות ראיה שלא השתלבו בתסריט הוחבאו, וחומרי הגלם נערכו בצורה מגמתית. כשמדובר בסדרה שאמורה להיות "תוכנית דגל", ושזוכה לאחוזי צפייה כה גבוהים, הדבר מצער עוד יותר. מגיעה לנו תקשורת שמחויבת להביא לנו את העובדות ברצינות, בהגינות ובמקצועיות, על מנת שנוכל לגבש את דעתנו מול העולם המורכב, המלא ניגודים ואיומים, חלקם אמיתיים וחלקם מבית היוצר של עיתונות שבאה להפחיד במקום להשכיל.

 

בדקו וכתבו: דניאל ארגו ושירי אירם, קשב

 


 

מתוך ראיון שערך קשב עם צבי יחזקאלי ב-2006:

 

המשימה שלי הייתה לתת לישראלים להבין יותר, והיא הפכה להיות מן משימת חיים עבורי.

הדימוי שאנשים מקבלים מצפייה בטלוויזיה קובע את דעתם בנושא. הדימוי משתלט על האנשים, לא בצדק ובמהירות. המילה "חמאס" באה יחד עם דימוי של אנשים רצים ברחובות. כאן אני מאמין שאפשר לשנות; אני אומר - נביא לכם משהו אחר; בואו נדבר על נושא של רינגטונים במסגד, בואו נבדוק כמה חדרי כושר יש בדמשק - זה בטח ילמד אותי משהו. "כל דבר חקיר", על תקן "כל דבר שפיט". אני טוען שגם תרבות זיופים של FOX בראמאללה או טרנדים של מוסיקה יכולים להגיד לנו משהו. המידע המגוון יוצר הרחקה מהדימוי.

כשאני קורא "ידיעות" ו"מעריב", אני מבין שהדימוי משתלט עלי. הם מחזקים את מה שכבר קיים אצלי ולוקחים את זה צעד נוסף קדימה. גישתי היא לשבור את הדימוי. לשבור, רק כדי לרסק את המבנה ואז לנסות לבנות אותו שוב. זה מה שאני מנסה לעשות בצד הערבי. לדעתי, כל הסיקור הערבי שהיה עד היום בערוצי הטלוויזיה חטא למגמות האמיתיות המתרחשות בעולם הערבי. כי מצרים, זה גם מובראכ, אבל לא רק, וסוריה זה לא רק אסד.

תגיות:
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב