מדיה בלוג

תחקיר "שקר הסקר": התפתחויות חדשות

תחקיר קשב חשף: רוב סקרי הבחירות בישראל מפורסמים בניגוד לחוק. שעות לאחר הפרסום התקבלה תשובה מוועדת הבחירות המרכזית

10 בדצמבר 2012

 


 

>> לקריאת התשובה המלאה של וועדת הבחירות המרכזית

>> התפתחויות חדשות: ועדת הבחירות חסרת אונים מול שערוריית הסקרים, 20 בדצמבר 2012

>> עדכון, 19 בדצמבר, בעקבות בקשת קשב לצו מניעה: "ידיעות" ו"מעריב" לא יפרסמו סקרי בחירות?

 


 

polls2שעות ספורות לאחר פרסום התחקיר "שקר הסקר" באתר קשב, קיבלנו תשובה מועדת הבחירות המרכזית, שנכתבה בשם כבוד השופט העליון אליקים רובינשטיין, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19. נזכיר כי במהלך השבועות האחרונים קיימנו בירור ארוך, במהלכו ניסינו לקבל תשובות מוועדת הבחירות המרכזית ומהיועץ המשפטי לממשלה בנוגע לנושא. הפנייה נעשתה בשם 'קשב – המרכז להגנת הדמוקרטיה' ו'מולד – המרכז להתחדשות הדמוקרטיה'. במשך שבועות לא קיבלנו כל תשובה.

מתשובת יו"ר וועדת הבחירות המרכזית עולה למעשה כי אכן לשון החוק לא מקוימת ולא נאכפת.

בתשובה נכתב שלוועדת הבחירות המרכזית למעשה אין יכולת לאכוף את הוראת החוק, והם יכולים רק להזכיר לכלי התקשורת ולמכוני המחקר את לשון החוק, ואת חובתם לעמוד בה. ועדת הבחירות אכן עשתה כן, והזכירה מספר פעמים למכוני הסקרים ולכלי התקשורת על חובותיהם במסגרת החוק.

 

במכתב מאשר כבוד השופט אליקים רובינשטיין כי קיימת בעיה בהעברת הסקרים לועדת הבחירות ומציין כי בדעתו לקבוע נוהל חדש על מנת לשפר את השקיפות בנושא הסקרים בישראל.

למרות שאנחנו רואים הישג משמעותי בנכונות ועדת הבחירות לפעול לקידום השקיפות בנושא, דעתנו לא לגמרי נוחה מתשובה זו. לפי עצת כבוד השופט רובינשטיין, בדעתנו להגיש תלונה למשטרה, בנוסף לפנייתנו הקודמת ליועץ המשפטי לממשלה.

נדגיש שוב שהמדובר הוא בהוראת חוק בעלת חשיבות רבה, ולא בסתם קוצו של יוד בחוק ארכאי: התיקון לחוק הוסף בשנת 2002 מאחר והוכחה הקלות בה ניתן לעשות מניפולציות באמצעות סקרים, והשפעתם הרבה על דעת הקהל – ועל דפוסי ההצבעה ממש. כפי שכתבנו, מחקרים רבים מראים כי סקרים עלולים למעשה לחרוץ תוצאות בחירות.

תגיות:
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב