מדיה בלוג

ועדת הבחירות חסרת אונים מול שערוריית הסקרים

העיתונים ממשיכים לעבור על החוק, למרות פניות קשב ודרישות ועדת הבחירות

20 בדצמבר 2012

 

בעקבות בקשת "קשב" להוצאת צו מניעה לפרסום סקרים ב"ידיעות אחרונות" וב"מעריב", הודו העיתונים שהם עברו על החוק אך הבטיחו "להשתפר". יו"ר ועדת הבחירות המרכזית: הם הבטיחו – אז נוותר להם.

 


 

>> עדכון, 25 בדצמבר 2012: הארץ מפרסם את מסמכי הסקרים המלאים

>> לקריאת החלטתו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, כב' השופט אליקים רובינשטיין, בתשובה לבקשת קשב להוצאת צו מניעה  

>> לתחקיר "שקר הסקר" ועדכונים נוספים בנושא

>> לקריאת בקשת קשב להוצאת צו מניעה, 16 בדצמבר 2012

>> לקריאת פניית קשב לראש אגף חקירות במשטרת ישראל, בדרישה לאכיפת חוק בחירות (דרכי תעמולה), 12 בדצמבר 2012

 


 

בתחילת השבוע פנה "קשב" לוועדת הבחירות המרכזית, בבקשה דחופה להוצאת צו מניעה לפרסום סקרי דעת קהל שאינם עומדים בלשון החוק.

 

כזכור, תחקיר שערכנו העלה כי רוב מוחלט של הסקרים המפורסמים בישראל לא עומדים בתנאי הסף של החוק: כלי התקשורת מעלימים נתונים מהציבור, מכוני הסקרים לא מעבירים נתונים לוועדת הבחירות – והדבר משאיר את ציבור האזרחים חשוף למניפולציות שמשפיעות על תוצאות הבחירות.

 

בשבועות האחרונים, בעקבות פניות קשב לוועדת הבחירות, הזכירה הוועדה שוב ושוב לכלי התקשורת את חובותיהם במסגרת החוק. למרות זאת, ביום שישי האחרון שוב פרסמו ידיעות אחרונות ומעריב סקרים בניגוד לחוק. הנה הם לפניכם:

 

yediot-14122012

maariv-14122012

 

למה אנחנו מתעקשים?

הסקר שהתפרסם בידיעות אחרונות מופיע ללא נתוני רקע כמעט בכלל: חסר מידע על אוכלוסיית המדגם, על מספר אנשים שהושמטו ממנו, על טעות הדגימה ועוד. משמעות הסקר אדירה: למשל, מפלגה אלמונית בשם "הישראלים", מופיעה בסקר כמי שעוברת את אחוז החסימה, ובהתאם הוקדשה לה כתבה נוספת באותו העמוד. בעקבות פרסום הסקר הזה זכתה המפלגה לחשיפה גדולה בתקשורת הישראלית. כתוצאה מכך, גדלו מהותית סיכוייה של הרשימה האלמונית להיכנס לכנסת הבאה.

על פי פרסומים שונים קשורה רשימת "הישראלים" למפלגת "התנועה" של ציפי ליבני. דוד קון, העומד בראש "הישראלים", אף התכוון לרוץ ברשימת "התנועה" לכנסת. ידיעות אחרונות נקט בשבועות האחרונים בקו אוהד מאוד ל"תנועה" של ציפי ליבני, וכעת למרבה ההפתעה, הסקר של העיתון חוזה ל"תנועה" עלייה של 2 מנדטים ואף מגדיל לעשות ומכניס פנימה רשימה אלמונית לחלוטין שנראה שקשורה אף היא לליבני. מאחר ונתוני הרקע של הסקר לא פורסמו ולא הועברו לועדת הבחירות כחוק, לא ניתן לדעת האם הסקר "הונדס" כך שיראה ויקדם אג'נדה שהעיתון מעוניין בקידומה. דבר אחד נותר וודאי – הסקר השפיע מיידית על סיכויים של מועמדים בבחירות.

הסקר של מעריב שערורייתי לא פחות. ראשית, כל המפלגות הערביות מקובצות יחדיו, ולא ברור כלל האם הן נסקרו. שנית, סך המנדטים שחולקו הוא 117 ולא 120 – מאחר ולפי הסקר 3 מפלגות קיבלו מנדט אחד כל אחת. חשוב להזכיר שאין משמעות לקבלת מנדט בודד בבחירות – זה הרבה מתחת לאחוז החסימה, שעומד על 2.4 מנדטים. בבחירות בישראל, מצביעי מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה "נמחקים", והמנדטים מחולקים מחדש – בדיוק כפי שהיו אמורים לעשות עורכי הסקר. אלא שלמרות נתונים מוטים אלו יוצא מעריב בקביעה חד-משמעית בעמוד השער של העיתון: "גוש הימין שומר על כוחו" – על סמך מפת מנדטים שלא השתנתה בסקר שלהם – תמונה שלא בטוח והייתה נשארת זהה אילו כל המנדטים היו מחולקים ונלקחים בחשבון. גם במקרה זה תוצאת הסקר מתאימה כמו כפפה ליד לאינטרסים של בעלי העיתון. גם כאן, בשל מחסור בנתוני רקע ובשל אי-העברת הנתונים לוועדת הבחירות לא ניתן לבדוק האם ואיך "הונדסו" הנתונים.

 

תשובת העיתונים: מופת להיתממות

תגובת העיתונים לבקשת צו המניעה מקוממת. שני העיתונים מודים אמנם שעברו על החוק, אך לטענתם הכל התרחש במקרה. ידיעות אחרונות טען כי "בסקר נשוא הבקשה נשמטו הנתונים...". מעריב טען כי "התאריך הושמט בשגגה, כמו גם השאלה שנשאלו המשיבים על הסקר". בנוסף ענו במעריב כי הרשימות הערביות אוחדו לעמודה אחת בשל "אילוצי חוסר מקום".

אז לטענת כלי התקשורת הללו, מדובר במקרה. בטעות עריכה מקרית שכזו. הנתונים פשוט נשמטו.

אלא שנראה שמדובר בטעות העריכה הפופולרית ביותר בתקשורת הישראלית. הנה כמה דוגמאות שאספנו רק מהשבועות האחרונים: ערוץ 2 (28.11.12), ערוץ 2 (6.12.12), ערוץ 10 (5.12.12), ערוץ 10 (6.12.12), הארץ (28.11.12), מעריב (7.12.12, 14.12.12), ידיעות אחרונות (14.12), וואלה (28.10.12), ויש עוד רבים.

כל אחד מהקישורים כאן מוביל לסקר אחר. כל אחד מהם פורסם בניגוד לחוק. כל אחד מהם משפיע על דעת הקהל לקראת הבחירות – וכך גם על תוצאות הבחירות עצמן. ובכל אחד מהם "הושמטו" נתונים. טעות לעולם חוזרת.

מה שמטריד אף יותר מכך שהכלי התקשורת משמיטים נתונים ומייצרים מניפולציות בוטות על הציבור, הוא שזה פשוט לא מטריד אותם. כך, בתשובה שכבוד השופט רובינשטיין מגדיר כ"בוטה", מעריב טוען כי בקשתנו להוצאת צו מניעה בעקבות פרסום סקרים בניגוד לחוק "חורגת מכל אמת מידה סבירה וכי המבקש נטפל לזוטי הדברים."

הבנתם? לדעתו של מעריב, מידע שיכול לחרוץ תוצאות של מערכת בחירות – הוא לא יותר מ"זוטי דברים". בקשה לפרסום מידע – אותו דורש החוק להעביר כדי לנסות ולנטרל את המניפולציות שבעלי אינטרסים עושים על ציבור האזרחים לקראת בחירות – "חורגת מכל אמת מידה סבירה". גם עבירה חוזרת על החוק לא מרגשת כלל את מערכות העיתונים.


שופט עליון קבע: עבריין חוזר, אבל הבטחת שתשתפר? נסלח לך

יצא רחמן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, כב' השופט אליקים רובינשטיין. הוא קובע אומנם כי:

 

אין חולק – ובכך מודים גם המשיבים – כי סקרי הבחירות שפורסמו אצלם ביום 14.12.12 אינם עומדים במלוא דרישות החוק

 

אך הוא ממשיך וכותב:

 

ואולם, ידיעות אחרונות התחייב בתגובתו להקפיד בדרישות החוק. בתגובת מעריב נטען, כי עורכי העיתון תודרכו 'בכל הנוגע לדרישות חוק הבחירות ומעריך ימשיך ויקפיד לקיימן'; 'ימשיך' – לשון גוזמה נקט, אך 'יקפיד' הוא החשוב.

 

מדהים. אחרי מספר אזהרות שכבר הוזהרו, המשיכו העיתונים לעבור על החוק. אבל כמו ילדים נזופים בפני הורה רשלן, הם מבטיחים הפעם להתחיל להתנהג יפה. וההורה מוותר להם. שוב. אפילו אם ברור למדי שהילד, "מעריב", אפילו לא מבין על מה המהומה, שהרי "מדובר בזוטי דברים" ו"מעריב ימשיך ויקפיד".

נדגיש כי הגשת הבקשה לצו מניעה הוגשה לכבוד השופט רובינשטיין בהתאם להמלצתו, לאחר שכבר חודש וחצי אנו חוזרים ומתריעים בפניו על פרסום סקרים שלא כחוק, ולאחר שהעברנו לו רשימה ארוכה של פרסומים בכל כלי התקשורת שעוברים על החוק. הוא יודע כי לא מדובר במעידה חד-פעמית. הוא גם יודע כי למרות פניות חוזרות ונשנות, טרם הועבר ולו גם סקר אחד לוועדת הבחירות המרכזית על ידי מי ממכוני הסקרים.

 

יום חג לדמוקרטיה או מדינת ה"כאילו"?

כבר 4 מערכות בחירות עברו מאז שנחקק החוק שאמור להגן על הציבור מפני מניפולציות שעושים בעלי עניין באמצעות סקרים. 4 מערכות בחירות שבמהלכן ממשיכים כלי התקשורת ומכוני הסקרים להפר את החוק הזה, שוב ושוב. למרות אזהרות מומחים המתריעות כי להפרת החוק ישנן השפעות מרחיקות לכת.

העיתונאים, בניגוד לחוק, מפרסמים סקרים בלי נתונים. חמור לא פחות, מכוני הסקרים מחביאים, בניגוד לחוק, את נתוני הרקע של הסקרים – ולא חושפים אותם לציבור. נראה שלעולם לא נדע מי שילם למי על איזה סקר, מי מהמשיבים נופה מהסקר ומהי אוכלוסיית המדגם. והכי חמור, ועדת הבחירות אומנם מאיימת שוב ושוב – אך נמנעת לכפות את החוק. כך גם משטרת ישראל והיועץ המשפטי לממשלה אליהם פנינו בנושא.

 

כתבו: דניאל ארגו ושירי אירם, קשב

 

תגיות:
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב