מדיה בלוג

בהלת עליית המחירים: "מעריב" מתחיל לשאול שאלות

זאת, מספר ימים לאחר בדיקת קשב שהצביעה על דיווחים מוטים בנושא

20 באוגוסט 2012

 

לפני מספר ימים התריע "קשב" על דיווח מוטה בתקשורת הישראלית בנושא עליית מחירים קרובה של מחירי המזון, תוך ציטוט מגמתי מדוח של משרד החקלאות ללא בדיקת הנתונים. היום מפרסם המוסף הכלכלי של "מעריב", "עסקים", כתבה המטילה ספק בהודעת משרד החקלאות.

maariv200812

 

 

ב-16 באוגוסט 2012, התריע "קשב" על דיווח מוטה בתקשורת הישראלית המרכזית בנושא עליית מחירים קרובה של מחירי המזון. כזכור, טענתנו המרכזית הייתה שהדיווח המוטה נוצר כתוצאה מציטוט מגמתי של תרחיש קיצון ספקולטיבי שפרסם משרד החקלאות – והצגתו כעובדה.

 

כעת, חמישה ימים אחרי הפרסומים הראשונים, מפרסם המוסף הכלכלי של "מעריב", "עסקים", כתבה המטילה ספק בהודעת משרד החקלאות.

 

 


מעריב, מוסף עסקים, עמוד 1, 20.8.12

הפניה שפורסמה בעמוד השער של הגיליון אמרה:


משרד החקלאות צופה זינוק במחירי החלב: בעולם הם דווקא יורדים


בכתבה עצמה בעמוד 3 במוסף "עסקים", תחת הכותרת "מחירי החלב העולם יורדים – ובישראל צפויה עלייה", כותבת נורית קדוש כי "בדיקת מחירי החלב הגולמי במדינות השונות מעלה ספק ביחס לתרחיש הקיצוני ששרטט משרד החקלאות בסקירתו."

זהו המסגור הבולט הראשון שנעשה בתקשורת המרכזית המציג באופן ביקורתי את נתוני משרד החקלאות כפי שנמסרו – קרי, שמדובר בתרחיש קיצון ספקולטיבי, וזאת בניגוד למגמת הפרסום בשבוע שעבר. יחד אם זאת, יש לציין שלמרות המיקום הבולט לכתבה, עדיין בעמוד השער של "מעריב" ניתן מקום בולט יותר לכותרת "דיון סודי באוצר על הורדת מחירים" – שמהווה המשך לקו שנקטו כלי התקשורת בשבוע שחלף.

התפתחות של דיון תקשורתי וציבורי על הצורך בעליית מחירים יכולה לבלום את הפיכת הכותרות המאיימות למציאות, בניגוד לאינטרסנטים המעוניינים בעליית מחירים זו, ובראשם:

1. משרד האוצר שירוויח מהגדלה של הכנסות ממסים (מע"מ) כתוצאה מעליית מחירים;
2. יצרני המזון דוגמת שטראוס ותנובה;
3. רשתות השיווק.

תפקידה של התקשורת הוא לספק לנו מידע אמין, מקיף, הוגן, בלתי מוטה ובדוק כדי שנוכל לגבש את דעתנו על המציאות ועל התנהלותם של אלו המשפיעים על חיינו. הפרסום ב"מעריב" היום הוא בהחלט צעד בכיוון הנכון.

 

כתב: דניאל ארגו

תגיות:
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב