מדיה בלוג

"עמוד ענן" או "מסך עשן"?

התקשורת הישראלית בשעות הראשונות של מבצע צה"ל ברצועת עזה

14 בנובמבר 2012

 

חיסול בכירי חמאס ופתיחת המבצע הצבאי ברצועת עזה סיכלה לא רק את הפסקת האש שהושגה שלשום, אלא הפכה ב-180 מעלות את המדיניות הצבאית של ישראל בשנה האחרונה. הייתכן כי השינוי שכפה הדרג המדיני על הצבא קשור למערכת הבחירות המתקרבת?

 שלשום נחתם הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס – היום ישראל תקפה בעזה

בשעות אלו, השעות הראשונות של המבצע בעזה, התקשורת הישראלית מתמקדת בהעברת מסרים של הצבא והממשלה לציבור. המסרים, כפי שנוסחו על ידי דובר צה"ל במסיבת העיתונאים, פשוטים:

 

1. ירי הרקטות על ישובי הדרום גבר בשבועות ובימים האחרונים.
2. צה"ל הבליג ונשך שפתיים, אך כעת מוכרחים להגיב.
3. מטרת הפעולה היא להחזיר את השקט ליישובי הדרום.

בדיקה ראשונית של העובדות הללו מעלה שאלות קשות בנוגע לגרסת צה"ל. הנה השתלשלות האירועים מהימים האחרונים:

 

שלשום, יום שני (12/11/2012), חתמו ישראל והפלגים הפלסטיניים בעזה (כולל חמאס) על הסכם הפסקת אש בתיווך מצרי. הפסקת האש נחתמה לאחר "סבב" נוסף של אלימות שהחל בשתי תקריות שבהן נפצעו חיילי צה"ל בסוף השבוע שעבר, שלפחות אחת מהן בוצעה כנראה על ידי הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית. לטענת חמאס, המתקפה על החיילים בוצעה בעקבות הריגת ילד פלסטיני. ישראל הגיבה בהפגזות נרחבות של צה"ל בעזה, שבהן נהרגו גם אזרחים, ובתגובה ירו הפלסטינים רקטות רבות לעבר יישובי הדרום.

 

אמש, יום שלישי (13/11/2012), פסק ירי הרקטות לשטח ישראל כמעט לחלוטין, אולם תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה נמשכו. ברצועת עזה נהרגו מאז יום שבת 8 אנשים, מהם 4 אזרחים, ועשרות אחרים נפצעו.

 

היום, רביעי (14.11.12), פתח צה"ל במבצע "עמוד ענן". בתקיפה אווירית חוסל אחמד ג'עברי, רמטכ"ל חמאס. במקביל הותקפו שורה של יעדי חמאס נוספים. שר הביטחון ברק הכריז כי "אנו נמצאים בתחילתה של המערכה – ולא בסופה".

אם כן, ישראל תקפה בעזה למרות שהושג הסכם הפסקת אש והירי לשטח ישראל כמעט ופסק. על פניו, נראה שעובדה זו מפריכה את ההסבר של דובר צה"ל לסיבות למתקפה הישראלית. אם כך הוא, השאלה בנוגע לסיבה למבצע "עמוד ענן" נשארת פתוחה.

אך זו אינה הנקודה המטרידה היחידה. צה"ל בחר לחסל את מפקד הזרוע הצבאית של חמאס. מדובר בשינוי במדיניות הישראלית. על מנת להבין זאת יש צורך לחזור כמעט שנה אחורה.

 

חמאס נגד הג'יהאד, צה"ל נגד אל-קעידה

בפברואר 2012 נחתם האחרון בסדרה של הסכמי פיוס בין פת"ח לחמאס. בעקבות חתימת ההסכם חלה התמתנות מסוימת בעמדות חמאס. התמתנות זו יצרה קרע בין חמאס לבין תנועות מיליטנטיות וקיצוניות יותר, והובילה לשינוי בדפוס פעילות צה"ל ברצועה.

 

הקרע בין חמאס לתנועות ג'יהאד עולמי סוקר בתקשורת הישראלית. כפי שמראה מחקר קשב, במרץ האחרון העיתונות הישראלית סיפרה לנו כי כוחו של ארגון חמאס ברצועה נחלש בגלל עמדתו המתונה יחסית נגד ישראל, וכי רצועת עזה הופכת להרבה יותר קיצונית בשל התחזקות הג'יהאד האסלאמי ש"דחק את חמאס לפינה". העיתונות אז עסקה פחות בהשלכות של ההתמתנות המוכחת של חמאס, ויותר בהקצנת והתחזקות הג'יהאד. כך למשל פורסם ב"ידיעות אחרונות" ב-14 במרץ 2012:

 

"חמאס במבוכה. הישיבה על הגדר בימים האחרונים תוך נצירת האש לא עשו לארגון טוב. כמה ממנהיגיו ניסו להצהיר על תמיכה בלחימה, אך בפועל, מאז מוצאי שבת פעלו באמצעות מצרים להשיג הפסקת אש. לא היה בכוחו של חמאס להפסיק את הלחימה של הג'יהאד, וגם את השיחות על הפסקת האש עם מצרים ניהלו בחמאס הרחק מעיני התקשורת. [...] חמאס, שלא כמו הג'יהאד האיסלאמי או וועדות ההתנגדות העממית, הוא ארגון חפץ שלטון ולכן מנהיגיו בעזה ובחו"ל החליטו כעת לפעול לקידום הרגיעה. ואילו לג'יהאד ולוועדות יש אידיאולוגיה פשוטה מאוד: מלחמה, מלחמה ומלחמה נגד ישראל, כדי להשמידה."

 

הקרע בין חמאס לבין ארגונים אסלאמיים קיצוניים לא נעצר רק בויכוחים. בשורה של מקרים, חלקם בשבועות האחרונים ממש, פעל חמאס נגד ארגונים אסלאמיים קיצונים שירו על ישראל. באחד המקרים בשנים האחרונות כוחות חמאס, בפיקודו של ג'עברי, תקפו והרגו עשרות חמושים של ארגון ג'ונד אנסאר אללה.

 

השינויים הללו בשטח לא נעלמו מעיני צה"ל. ככל הנראה כתוצאה מכך הסיכולים הממוקדים בשנה האחרונה כוונו בעיקר נגד פעילים של קבוצות הג'יהאד העולמי. אנשי חמאס כמעט ולא היו על הכוונת. אפילו בהודעות של דובר צה"ל עצמו פורטו מעצרים של אנשי ג'יהאד עולמי שביצע חמאס, ו"מועצת השורא של המוג'האדין" – ארגון הגג של ארגוני האסלאם העולמי ברצועה – הוגדרה כיעד המרכזי של צה"ל והשב"כ.

 

מבצע "עמוד ענן"

jabari_idf_twitterחיסולו של אחמד ג'עברי סיכל לא רק את הפסקת האש שהושגה עם חמאס אלא היווה תפנית חדה בכל בפעילות של צה"ל ברצועה. לפתע הפכו מבצעי הפיגועים מסיני, והאחראים לירי הרקטות על ישראל ללא-רלוונטיים.

חמאס, שמיעט לקחת חלק בלחימה מול ישראל בשנה האחרונה, הוא זה שהותקף.

אלא שעד כה, העובדות לעיל והשאלות הקשות שעולות כמעט לא הובעו בתקשורת הישראלית. עד כה עיקר הדיווח מעביר את הודעותיהם של דובר צה"ל והממשלה. הפוליטיקאים, גם במקרים בהם נשאלו לגבי הקשר בין המבצע הצבאי למערכת הבחירות, לא עומתו אל מול הנתונים שהבאנו כאן והתחמקו משאלות העיתונאים.

עד כה, העיתונאי היחיד שהתייחס לתפקידו הדו משמעי של ג'עברי בשנה האחרונה היה אלוף בן במאמר הפרשנות "ישראל חיסלה את קבלן המשנה שלה בעזה", שפורסם באתר "הארץ".

אלא שכפי שמראים מחקרים קודמים של קשב, בזמן מלחמה פעמים רבות מידע הדומה לזה שפורסם במאמרו של אלוף בן, נותר בטורי הפרשנות בעמודים הפנימיים בעיתונים, ולא מגיע לראש מהדורות החדשות. זאת למרות שהמידע כולו נמצא בידי העורכים שבוחרים שלא להבליטו, וכך לא להעלותו לסדר היום הציבורי.

 

 

מסך עשן?

כפי שהסביר שר הביטחון, אהוד ברק, במסיבת העיתונאים הערב (14/11/2012), הדרג המדיני הוא שהכתיב את השינוי הפתאומי במדיניות צה"ל. במצב בו גם ראש הממשלה וגם שר הביטחון עומדים ערב בחירות, ומעוניינים יותר מתמיד לייצר סדר יום בטחוני, שינוי כה חד בתפיסה צבאית מעלה יותר מספק קל לגבי המטרות האמיתיות של המבצע.

אם נאמין לדבריו של שר הביטחון, אנו רק בתחילתה של המערכה. בהמשכה, אנו מקווים כי התקשורת הישראלית תמלא את תפקידה – ותקפיד לא להפוך לצינור המעביר מניפולציות מהדרג המדיני אל הציבור ללא ביקורת.

אין שום משמעות לעיתונות ביקורתית ואמיצה בדיעבד. את השאלות הקשות באמת צריך לשאול תוך כדי המלחמה, מכיוון שאז יש עדיין סיכוי כלשהו לשנות.

 


כתבו: דניאל ארגו ושירי אירם, קשב

 

 

 


 

 

>>> על הסיקור התקשורתי של מבצע עופרת יצוקה, סקירת קשב, 2009

>>> "מלחמה עד הרגע האחרון": התקשורת הישראלית במלחמת לבנון השנייה, מחקר קשב, יולי 2007
>>> "אין פרטנר?": סיקור הסכם הפיוס הפלסטיני והמערכה בעזה, קשב, מרץ 2012


 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב