מדיה בלוג

"דובר צה"ל מודיע" או דיווח חדשותי מקצועי?

כלי התקשורת טעו כשדיווחו מבלי לבדוק את הודעות דובר צה"ל במהלך מבצע "עמוד ענן"

20 בנובמבר 2012

 

במבצע "עמוד ענן" היטשטש יותר מתמיד ההבדל בין דובר צה"ל לכלי התקשורת. ההסתמכות של התקשורת הישראלית על הודעות דובר צה"ל במדיה החברתית ללא ביקורת עיתונאית והצלבת מקורות, גרמה בשורה של מקרים לשידור מידע מוטעה לציבור. בזמן מלחמה, כשהציבור הישראלי זקוק למידע אמין, אנו מצפים מהתקשורת שתעשה את תפקידה – בנפרד מתפקידו של צה"ל.

הקטע הבא לקוח מתוך המהדורה המרכזית של ערוץ 2 ביום ראשון האחרון. זהו האייטם המרכזי במהדורת אותו יום שעוסק בפעילות הצבאית של צה"ל. שני דברים חוזרים על עצמם לאורך כל הכתבה. הראשון: כמעט כל החומרים מקורם בדובר צה"ל; השני: רובם לא מדויקים.


ArtCreative Design and Custom coding

קטע מכתבתו של ניר דבורי, חדשות ערוץ 2, מהדורה מרכזית, 18/11/2012

 

הדיווחים שבהם נעסוק כאן הובלטו בכותרות פתיח המהדורה, וקיבלו משנה חשיבות.

מכותרות המהדורה ומהכתבה מצטיירת מציאות מאוד מסוימת: חיילי המילואים מוכנים למשימה ודבר לא חסר להם. צה"ל תוקף ופוגע במחבלים ברצועת עזה. הפעולות של צה"ל כירורגיות, למרות שפעילי החמאס מתחבאים בין האזרחים.

אלא שהעובדות שונות.

 

חיסלנו את ראש מערך הרקטות של חמאס. או שלא
בתחילת הכתבה מצוטטת כמעט מילה במילה הודעת דובר צה"ל על חיסולו של ראש מערך הרקטות של החמאס, יחיא עבייה, בהפצצה על ביתו:

 

תקיפות נרחבות ברחבי הרצועה: בהנחיית הרמטכ"ל חיל האוויר מגביר את הקצב ופוגע בשורה של מפקדי שדה בכירים בג'יהאד האסלאמי ובחמאס. כך נפגע אחר הצהריים יחיא עבייה, ראש מערך הרקטות של הארגון, מי שירה את הרקטות לגוש דן וביצע את מרבית הירי לישראל.

 

למעשה, בשעה ששודרה הכתבה כבר היו ידועות שתי עובדות: הראשונה – עבייה אינו ראש מערך הרקטות החמאס; השנייה – הבית שצה"ל הפציץ שייך למשפחת א-דאלו, ובהפצצה נהרגו לפחות 10 מבני המשפחה, בהם ילדים ונשים. בשעה בה שודרה המהדורה, כבר דווח באמצעי תקשורת ישראליים מרכזיים על הטעות של צה"ל בזיהוי ובדיווח. ערוץ 2, הזוכה לרייטינג הגבוה ביותר, נצמד עדיין להודעת דובר צה"ל. ציבור צופים גדול קיבל מידע מוטעה, והשלכותיהן של העובדות נעלמו ממנו.

 

 

חוסל מרכז תקשורת מבצעי של החמאס. או שלא
מיד לאחר מכן עוברת הכתבה לדיווח על תקיפות נוספות, בהן תקיפה של בניין רב קומות בעיר עזה. על רקע הסרטון נשמע דבורי אומר:

 

חיל האוויר, עם מודיעין מדויק של אמ"ן ושב"כ תוקף מתקני שיגור, רובם תת קרקעיים, עכשיו גם כאלה שמוקמו תחת מבנים רבי קומות ובשטחים צפופי אוכלוסיה. זה דורש פגיעה מדויקת ומאמץ להימנע מפגיעה בחפים מפשע, חלק מן המטרות מאשר הרמטכ"ל אישית.

 

הבניין רב הקומות שמתאר דבורי הוא אותו בניין שדובר צה"ל כבר הוציא וידאו של התקיפה שלו, עליה דווח כמה שעות קודם לכן בחדשות ערוץ 2 כתקיפת "תשתית תקשורת מבצעית" של החמאס.

למעשה, בבניין שהותקף יושבות מערכות עיתונאים מכל רחבי העולם, והקומה שנפגעה היא הקומה של הרשת הבריטית SKY ושל רשתות זרות נוספות. בתקיפה נפצעו לפחות 6 עיתונאים. גם במקרה זה שינה דובר צה"ל את גרסאותיו, כשטען בהמשך שמטרת התקיפה הייתה תחנת הטלוויזיה המזוהה עם החמאס, "אל אקצא". בראיון לאל ג'זירה אמר מרק רגב, דובר רה"מ:

 

עיתונאים של תחנת אל-אקצא הם מטרות לגיטימיות, מאחר ולא מדובר בתקשורת "חופשית."

 

בהמשך שוב השתנתה הגרסה, כשנציגת דובר צה"ל אביטל ליבוביץ האשימה את החמאס בשימוש בעיתונאים כמגן אנושי בבניין המותקף.

על מנת להשלים את התמונה לא ניתן שלא להתייחס לתקיפה השנייה שביצע חיל האוויר נגד אותו בניין. הודעת דובר צה"ל על התקיפה דיווחה כי "חוסלו פעילים בכירים ממערך ירי הרקטות של הג'יהאד האיסלמי". מהשוואת רשימת הנפגעים שפרסם משרד הבריאות הפלסטיני מול השמות שמוסר דובר צה"ל התברר שהאדם היחיד שנמצא ברשימה של צה"ל ואכן נפגע הוא ראמז חרב – שגם דובר צה"ל מגדיר אותו כ"מחזיק תיק ההסברה בחטיבת העיר עזה". כמו כן בתקיפה נהרג אדם נוסף, סאלם סווילם, ונפצעו מספר עיתונאים. כך שהכותרת של דובר צה"ל, במקרה הטוב, לא מדויקת. גם במקרה זה הזדרזו כלי תקשורת ישראליים לצטט את דובר צה"ל.

 

idf_spokesperson_1

 

 

לחיילי המילואים לא חסר דבר. מלבד ציוד ומזון
בהמשך, עוברת הכתבה לשידור סרטון נוסף שהפיק דובר צה"ל. מי שלא מכיר את הסמל הזעיר של דובר צה"ל, המופיע בתחתית המסך, לעולם לא היה חושד שזהו המקור. בתמונות נראה הרמטכ"ל משוחח עם חיילי המילואים בשטחי הכינוס של החי"ר והשריון, שהשלימו את ההערכות, ושומע מהם שכל הציוד מוכן. זו התמונה שדובר צה"ל בוחר להעביר, וזו התמונה שערוץ 2 בחר להבליט בכותרות המהדורה. דיווח מהשטח על רמטכ"ל המבקר חיילים הוא חשוב, אבל פרטים נוספים הופכים את תמונת המוכנות הצה"לית למורכבת יותר.

בימים האחרונים התרבו הדיווחים של חיילי מילואים על מחסור במזון, ציוד ומקומות לינה.

המידע הזה נמצא בידי העיתונאים. בהמשך המהדורה הספציפית הזו מופיע דיווח קצרצר של כתב השטח תמיר שטיינמן, בדקה ה-33, המספר כי לתושבים בדרום הגיעו פניות מחיילים שחסר להם אוכל, בבקשה לעזרה. את הדיווחים מהסוג הזה ערוץ 2 בחר, עד כה, לא להבליט בכותרות, ולהשאירם רחוק יותר מתשומת הלב הציבורית:


ArtCreative Design and Custom coding
 

דיווח של תמיר שטיינמן, חדשות ערוץ 2, דקה 33 במהדורה מרכזית, 18/11/2012סיכום ביניים
אם נסכם את הכתבה ששודרה בפריים טיים בערוץ 2, רוב חומרי הווידאו וההסברים הנלווים הגיעו מדובר צה"ל ושודרו בלי בדיקה. זאת למרות שניתן היה בקלות להפריך כבר בשעת השידור את אמיתות הדיווח.

בכך הפר ערוץ 2, והוא לא היחיד, כל כלל אתיקה עיתונאית בסיסית ומחויבות לאמת. אזרחי ישראל קיבלו תמונה מסולפת של המציאות – דווקא בשעה של מבצע צבאי ומערכת בחירות.

 

לא מקרה בודד
בבדיקה מהירה של "קשב" התברר שהמקרים שתיארנו הם לא מקרים מבודדים. במקרים נוספים רבים, הנתונים שמפרסם דובר צה"ל דרך הטוויטר והאתר שלו שגויים ומסולפים, וכלי תקשורת רבים ממהרים לצטט אותם. הנה כאן למשל, באותו היום ממש, פרסם דובר צה"ל את ההודעה הבאה:

 

idf_spokesperson_2

 

הלכנו לקרוא את דו"ח אונר"א. מסתבר כי מה שכתוב בו הוא ההפך המוחלט ממה שאומרת הודעת דובר צה"ל:

 

"רחובות עזה נטושים היום ... אנשים נותרים ספונים בבתיהם, מאחר והיציאה החוצה מסוכנת מאוד. מעט מאוד שווקים וחנויות מזון נותרו פתוחות היום. המכולות ריקות מאנשים. ישנן הפסקות חשמל ומים תכופות בשל פגיעה בתשתיות בהפצצות האחרונות. לפחות מרכז רפואי אחד נפגע בהפצצות, ואחר נסגר בגלל שסוכן על ידי הפצצות."

 

כותרתו של דו"ח אונר"א היא "מצב חירום בעזה".

וזה לא נגמר שם. בימים האחרונים מפיץ דובר צה"ל סרטונים ברשת, תחת הכותרת "בחמאס טוענים – אנחנו יודעים את האמת". הסרטונים, שזוכים לפופולריות גדולה, משודרים גם באתרי החדשות. בסרטון הקצבי נטען למשל "החמאס טוען שחיילים ירו אש חיה בהפגנה ליד כלא עופר – שקר". במציאות נורה מאש חיה תושב הכפר נבי סלאח, רושדי תמימי, בהפגנה באותו היום, ומת מאוחר יותר מפצעיו. גם אם מנסה כאן דובר צה"ל להדגיש את המיקום השונה – המהות נשארת. חיילי צה"ל ירו אש חיה על מפגינים פלסטינים באותו יום באותו אזור.

 

צה"ל ככלי תקשורת מרכזי
היינו יכולים להמשיך ולמנות את הטעויות הגסות של דובר צה"ל אבל לא זו המטרה של הטקסט הזה. מטרתנו היא לגעת בנקודה רגישה עבור התקשורת הישראלית, ולשים את האצבע על הזמן שבו הפך הצבא לא רק לכוח לוחם בשטח, אלא גם לכלי התקשורת החשוב במדינה.

במלחמות הקודמות צה"ל היה "מזרים" מידע לכתבים הצבאיים, ומזין מערכות תקשורת בחומר וידאו ובהדלפות מהשטח. את החומרים שנאספו היו מערכות התקשורת "מעבדות" בצורה זו או אחרת, ומשדרות את מה שהתאים, או לא התאים, למהדורה. בקיצור – צה"ל היה זקוק לעיתונאים כשם שהם נזקקו למידע של צה"ל. אבל במבצע הנוכחי משהו השתנה.

במאמר שפרסם בנושא יובל דרור מהעין השביעית נכתב במידה רבה של צדק:

 

המסר הוא שצה"ל הפך למדיה. עובדה זו היא לא פחות ממהפכנית. לאורך ההיסטוריה היו אלו החיילים, ומאוחר יותר העיתונאים, שהעבירו דיווחים מהחזית. הם סיפרו מה ראו במו עיניהם, הם דיווחו לקוראיהם מה מתרחש במלחמה, הם סיפקו פרשנויות מלומדות. ומה באשר לצבא? הוא היה עסוק בלחימה...

כעת צה"ל לוקח את המושכות לידיו. הוא לא מחכה לדיווחים; הוא עצמו מדווח. הוא לא מחכה לצילומים; הוא עצמו מצלם, ואז בוחר, ואז מפרסם ואז משתף. הוא לא מחכה שהכתבים לענייני ביטחון יעלו בשידור חי ויספרו מה הם רואים, או מה שהם חושבים שהם רואים, או שסתם יקריאו את מה שדובר צה"ל שולח להם; הוא עושה לייב-בלוגינג מהסוג שכתבי טכנולוגיה עושים כאשר משיקים אייפון חדש. צה"ל לא ממתין למדיה שתפרסם את מסריו, שכן באמצעות הפלטפורמות הטכנולוגיות השונות, הוא-הוא המדיה.

 

כפי שהראנו, התהליך בו הופך צה"ל לכלי התקשורת המרכזי, ולבעליו של המידע הבלעדי החשוב ביותר, הוא תהליך שבסופו המידע שמגיע לאזרח – מגיע משובש. חלק גדול מהאחריות במקרה זה נופל גם על כלי התקשורת בישראל – אלו שבוחרים לשדר את ידיעות דובר צה"ל מבלי לבדוק ומבלי לשאול שאלות. בסופו של דבר הם אלו המחויבים לאתיקה ולכללי עבודה עיתונאיים. דובר צה"ל, למרות שקל לשכוח זאת, מחויב לא לאמת אלא למטרות המבצעיות של צה"ל. או במילים של צה"ל עצמו: המטרה היא "קביעה מלכתחילה של סדר היום התקשורתי-הצבאי" ולא רק "לסייע לתקשורת למלא את תפקידה ולהגשים את זכות הציבור לדעת".

 

כתבו: דניאל ארגו ושירי אירם, קשב

 


 

פרסומים קודמים של קשב על סיקור מבצע "עמוד ענן":


>> "עמוד ענן" או "מסך עשן"? התקשורת הישראלית בשעות הראשונות של מבצע צה"ל ברצועת עזה

>> איפה הנשים? מקומן של נשים במהדורות החדשות המרכזיות בשעת מלחמה

>> "התקשורת מתאחדת סביב הדגל, מי שיפר את הקונצנזוס יהיה מוקע", ריאיון ב"גלובס" עם יזהר באר, מנכ"ל קשב

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב