מדיה בלוג

תופעת לפיד

התקשורת מתקשה להתמודד עם סגנון הספינים של יאיר לפיד

1 באפריל 2013

 

יאיר לפיד הבטיח פוליטיקה חדשה ופונה לבוחריו ישירות דרך הרשתות החברתיות. כלי התקשורת הממוסדים, שמתקשים להתמודד עם התופעה, בוחרים שלא לאתגר את שר האוצר החדש. כך קורה שהציבור נותר עם עוד פחות מידע ממשי על המתרחש וחשוף מתמיד לספינים פוליטיים – הפעם מבית "יש עתיד".

 

lapid4אדם מוכשר הוא יאיר לפיד: עיתונאי, סופר, איש טלוויזיה ועכשיו גם פוליטיקאי מצליח. בניגוד לכל הציפיות, זכה לפיד ל-19 מושבים בכנסת, עשה יחד עם בנט "בית ספר" לנתניהו במו"מ הקואליציוני ולקח על עצמו את ניהול כלכלת ישראל.

 

אבל הוא לא נעצר שם. לאחרונה מצא לפיד הפוליטיקאי דרך לפרסם – במקום טור אחד ב"ידיעות אחרונות" – טור בכל עיתוני ישראל. הוא כותב מאמר בפייסבוק או במייל, ותוך שעות מועתק המאמר מילה במילה, לכל כלי התקשורת בישראל. בזמן שפוליטיקאים אחרים מזיעים, יותר או פחות, על מנת שיתייחסו להודעות שלהם לעיתונות, לפיד פשוט כותב את הכתבות לעיתונאים בדף הפייסבוק שלו.

 

הנה קטע מפוסט שפרסם לפיד בחשבון הפייסבוק שלו, ובו הוא מספר על דיוני האוצר בראשותו:

 

"אני רוצה שנקיים ישיבה מיוחדת על גברת כהן," אמרתי להם, "שבה כל אחד מאתנו יציע איך אנחנו – כמשרד האוצר – יכולים לעזור לה. אני רוצה שנבנה בשבילה תוכניות ורפורמות שיעזרו לה לגמור את החודש, שישפרו את איכות חייה, שיורידו את יוקר המחיה שלה, שיאפשרו לה להרגיש שכספי המיסים שלה באמת עובדים בשבילה."

 

את הפוסט של לפיד, שעוסק למען האמת יותר בלפיד מאשר בגברת כהן, העתיקו כלי התקשורת האינטרנטיים הכלכליים כולם, מילה במילה, והפכו אותו לכותרת הכלכלית המרכזית של היום (כך בדה מרקר, Ynet, כלכליסט, גלובס). למעשה, התרומה היחידה של כלי התקשורת לנושא הייתה להוסיף בראש הכתבה את המילים "יאיר לפיד, שר האוצר כתב:...", המזכירות כותרות בסגנון "הפוליטביורו התכנס אמש ומסר...". למען ההגינות, יש לציין ש-Ynet וכלכליסט הוסיפו בסוף הכתבה פסקה שבה ציינו כי גולשים מתחו ביקורת על לפיד, וטענו שהם כלל לא מרוויחים את הסכומים שעליהם מדבר שר האוצר ("קצת יותר מעשרים אלף שקל בחודש").

 

הניסוח הנכון יותר היה: במציאות, מעט מאוד אנשים מרוויחים סכומים כאלה.

 

הנתונים של לפיד לעומת המציאות

הנה הנתונים היבשים מתוך הפוסט של לפיד: במשפחת כהן האימא היא מורה בתיכון, בת 37, והאבא הוא איש היי-טק. יש להם 3 ילדים, הם מתגוררים בדירה שלהם, ומרוויחים קצת יותר מעשרים אלף שקל בחודש. לדעתו של לפיד גברת כהן "היא זאת שמייצגת את מעמד הביניים הישראלי..."

 

אלא שעל פי הנתונים היבשים, משפחת כהן היא לא בדיוק מעמד הביניים: היא מדורגת בעשירון ה-9 מתוך עשרה על פי טבלת הלמ"ס. אב המשפחה עובד במקצוע עם השכר הממוצע הגבוה במשק, שבו מועסקים רק 8.4% מהשכירים, ויש בבעלותם דירה – מצב שמחצית מהמשפחות בישראל בגילם יכולים רק לחלום עליו.

 

lapid1

 

אבל אפילו אם ניקח את הדוגמא שמביא לפיד, נתעלם מהעשירונים הנמוכים, ונבדוק האם תוכנית הקיצוצים הקרובה של האוצר תיטיב עם משפחת כהן (שיש שיטענו שתיאורה הולם להפליא את הפרופיל של מצביעי "יש עתיד"), נגלה שהנתונים פשוט לא מסתדרים.

 

תוכנית האוצר הנוכחית לתקציב הקרוב נראית כך (מתוך "הארץ" 29.3.13):

 

kizuzim-web468

 

אם בודקים את המשמעות האמיתית של התוכנית לגבי משפחת כהן, מגלים שגברת כהן ובן זוגה ישלמו עוד 70 שקלים בחודש בשל ביטול פטור ממע"מ על פירות וירקות (על פי נתוני הלמ"ס של סל קניות ממוצע), עוד 600 שקלים בשל ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות (על פי חישוב למשכורת ממוצעת של 10 אלף שקל לאדם), עוד כ-140 שקל לחודש בשל העלאת מע"מ ב-1% ועוד ועוד. כל זאת לפני שדיברנו על העלאת מס על דלק ואלכוהול, מס הכנסה ועוד סעיפים ב"תוכנית החליפית של האוצר".

 

עד כאן משמעות העלאות היסים. כעת לחלק של הקיצוצים בתקציב: הקיצוץ המתוכנן בקצבאות הילדים (כמחצית מהקצבה) יקטין את ההכנסה של משפחת כהן (שבה שלושה ילדים) ב-350 שקל בחודש. גם שכרה של גברת כהן יקוצץ, במסגרת הקיצוץ המתוכנן של כ-5 מיליארד שקל בשכר עובדי המדינה. לפי הערכות המבוססות על תוכניות עבר, המדברות על קיצוץ בגובה של 2.5% בשכר עובדי המדינה, יקוצצו עוד כ-200 שקלים בחודש ממשכורת של מורה בתיכון.

 

אז מהי השורה התחתונה של כל המספרים האלו?

 

משפחת כהן האמידה יחסית, תאבד הכנסה חודשית של בין 1200 ל-1500 שקלים בחודש (14,400 עד 18,000 שקלים בשנה), תלוי במתווה המדויק של תוכניות האוצר שיתקבלו לבסוף ובהרגלים האישיים שלה. אם כך, גם כאן לפיד לא דייק כשכתב "עם הזמן, האנשים שמחזיקים את כל המדינה על גבם יגלו שהם כבר לא הכספומט שאליו המדינה תמיד הולכת בכל פעם שיש לה בעיה...". לראיה: עכשיו יש למדינה בעיה – וה"כספומט" היא (בין השאר) אותה גברת כהן שלפיד כל כך חפץ ביקרה.

 

בהקשר הזה, המשפט של האחרון של לפיד בפוסט שלו בפייסבוק – "הגברת כהן תגלה עוד משהו: שהמדינה שלה מכירה לה תודה" – הופך לציני בצורה בלתי נסבלת, או פשוט למשפט של אדם שאין לו מושג בנושא שבו הוא עוסק. אפשר היה לצפות כי טעות כזו של פוליטיקאי תגרור את שליפת סכיני הביקורת מצדם של כלי התקשורת.

 

אך ביקורת כזו לא הופיעה, למרות שדבריו של לפיד מעלים שלל נושאים שדורשים התייחסות עניינית ומקצועית מצדם של העיתונאים: דיוני האוצר, כפי שהם מוצגים על ידי השר, פשוט לא לוקחים בחשבון 80% מתושבי המדינה. השר לפיד, שר האוצר של כולנו, מתייחס אך ורק ל"גרעין הקשה" של תומכיו מהמעמד הבינוני-גבוה – וגם אותם הוא מטעה בצורה בוטה. אלא שבמקרה של לפיד בחרה התקשורת להיות שופר תעמולה, ולא כלב השמירה.

 


 

עדכון: מספר שעות לאחר פרסום הפוסט של "קשב" החלו כלי התקשורת לבקר את דבריו של לפיד וחלקם אף עסקו בהם בהרחבה. אנו שמחים שכלי התקשורת בחרו במקרה זה, גם אם באיחור מסוים, למלא את תפקידם ולספק לצרכני התקשורת בישראל סיקור ביקורתי והוגן בסוגייה מרכזית על סדר היום.


תגיות:
 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב