מדיה בלוג

מיט רומני מאמין שלא יהיה שלום במזרח התיכון מאחר ו"פלסטין גובלת בסוריה"

ולמרות זאת, זוכה המועמד לנשיאות לכותרות ושבחים בתקשורת הישראלית

19 בספטמבר 2012

 

כלי התקשורת בישראל ציטטו בהרחבה את דבריו של מיט רומני באשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך הדגשת המסר ש"הפלסטינים לא מעוניינים בשלום עם ישראל", ובחרו להתעלם מטעויות מביכות בדבריו, שהצביעו על בורות מטרידה בענייני המזרח התיכון. האם לא היה ראוי לסקר באופן ביקורתי יותר את דבריו של מי שמועמד לעמוד בראש המעצמה החשובה בעולם, במיוחד בנושאים החשובים כל כך עבור הציבור הישראלי?

 


 

>> לצפייה במצגת עריכה חלופית: מיט רומני: "אין סיכוי לשלום במזרח התיכון"

>> עוד בנושא: "אין פרטנר"? סיקור הסכם הפיוס הפלסטיני והמערכה בעזה, פברואר-מרץ 2012

 


 

ביום שלישי, 18.9.2012, נחשפו ברשת סרטונים מאירוע בחירות של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארצות הברית. בסרטונים, שצולמו במצלמה נסתרת, נשמע רומני מתייחס למגוון נושאים גדול, החל מכלכלה ועד ליחסי החוץ של ארצות הברית. דבריו על האוכלוסייה האמריקאית זכו לתשומת לב רבה ולביקורת קשה בארצות הברית. כעת פורסמו גם דבריו המלאים על המצב במזרח התיכון.

 

כלי התקשורת בישראל עטו כמוצאי שלל רב על ציטוטים נבחרים, שהפכו במהרה לכותרות:

 

israel_map

ynet: מיט רומני: אין סיכוי לשלום במזרח התיכון

ערוץ 2: רומני: אין שום סיכוי לשלום במזרח התיכון

ערוץ 10: רומני: "לפלסטינים אין שום עניין בשלום עם ישראל"

"ישראל היום": רומני: "הפלשתינים לא רוצים שלום"

גלובס: רומני: הפלסטינים לא רוצים שלום אלא להשמיד את ישראל

רשת ב': רומני: הפלסטינים מחויבים להשמדת ישראל

"ידיעות אחרונות": "הפלסטינים רוצים להשמיד את מדינת ישראל"

הצהרותיו של רומני זכו לחשיפה רחבה בכותרות התקשורת הישראלית, ומעבר לכותרות הוא אף זכה בשבחים על עמדותיו ב"ישראל היום": "המועמד לנשיאות הפגין בקיאות בגיאוגרפיה האזורית". האומנם?

בנאום המודלף, באורך של 3:24 דקות, נשמע רומני מצהיר בפתיחת דבריו כי "לפלסטינים אין שום עניין בבניית שלום, וכמעט ולא ניתן לדמיין את הדרך לשלום...", ומיד לאחר ההצהרה הזאת הוא מסביר:

 

"למה אני אומר את זה? אחדים אולי יגידו, 'בואו ניתן לפלסטינים את הגדה המערבית, ונשיג ביטחון, ונקים מדינה פלסטינית נפרדת'. ואז מגיעות כמה שאלות קשות.

אין לי כאן מפה בכדי להסתכל על הגיאוגרפיה, אך הגבול בין ישראל והגדה המערבית הוא בבירור סמוך לתל אביב, שהיא הבירה הכלכלית והמסחרית של ישראל, המרכז של ישראל. יש אולי 7 מיילים [11 ק"מ] מתל אביב לגדה המערבית. והצד השני של הגדה המערבית – הצד השני של מה שאולי יהיה המדינה הפלסטינית החדשה הזו – יהיו סוריה או ירדן."

 

במצב כזה, מסביר רומני, עם הקמת המדינה הפלסטינית שגובלת בסוריה (וירדן) "מובן, שאז האיראנים ירצו להכניס טילים ונשק לתוך הגדה המערבית ולאיים על ישראל".

בשלב הזה אולי באמת עדיף היה אם המועמד לנשיאות היה נעזר במפה של האזור עליו הוא בחר לדבר. זאת מאחר והגדה המערבית, כידוע, אינה גובלת בסוריה, גם לא בגבולות 1967; הגבול עם ירדן אמור להישאר בידיים ישראליות, לפי מרבית ההצעות למו"מ בעשור וחצי האחרונים; והסיכוי, לפחות במצב היום, שהירדנים יבריחו נשק של יריביהם האיראנים לגדה הוא נמוך. נראה שהטיעונים עליהם מבסס רומני את קביעותיו הנחרצות, שצוטטו בהרחבה בכותרות התקשורת הישראלית, נובעים מבורות מטרידה בגיאוגרפיה, בפוליטיקה ובהיסטוריה של המזרח התיכון.

טעויות מביכות בנושאי מדיניות חוץ לא זרות לרומני, כאלה מהסוג שיכול להזכיר מועמדת לשעבר לתפקיד סגנית הנשיא, שרה פיילין ("מהבית שלי באלסקה אני רואה את רוסיה"). למעשה, אחד התחומים בהם רומני זוכה ברציפות לאמון נמוך הוא יכולותיו בניהול יחסי חוץ, והמסע המדיני היחיד שהוא ערך אי פעם תואר ככישלון חרוץ.1

הרקורד הזה משמעותי גם ביחס להערות האחרונות שלו לגבי המצב המדיני במזרח התיכון. וזאת למה? מכיוון שההצהרות של רומני בנוגע למזרח התיכון הן תסריט אימה המתבסס על בורות, או טעויות. לציבור הישראלי מגיעה רמת דיון גבוהה מזו, שמתבססת על עובדות. בנושא שהוא קריטי עבור הציבור הישראלי, אין אנו יכולים להסתפק בקריאות כאלה, גם אם הן מביעות תמיכה בעמדות ממשלתה. כאשר רמת השיח משוטחת באופן זה, ומציגה תסריטי אימה שמבוססים על בורות, אי אפשר להשאיר זאת בלי התייחסות. ראוי היה לבחון את טיעוניו של רומני לעומק. אלא שכלי התקשורת בישראל בחרו להתעלם מכך.

לתקשורת הישראלית הייתה כאן הזדמנות פז לדון בעמדותיו של המועמד לנשיאות ארה"ב בנוגע לישראל ולפלסטין, נושאים הרי גורל עבור מדינת ישראל. אך במקום להתייחס לתוכן הדברים עצמם, ולטעויות שמוכללות בו, בחרה רובה של התקשורת הישראלית לצטט בכותרות חלקי דברים, שאולי נעימים יותר לאוזנם של חלק מהישראלים. עד כה, כלי התקשורת לא התייחסו לטעויות ולרמת הטיעונים של המועמד.

 

כלי התקשורת שבחרו לתקוף את רומני, למשל "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", בחרו להביא ביקורת דווקא על החלקים בנאומו שלא מתייחסים למזרח התיכון: "רומני ממשיך להביך. צולם בחשאי כשאמר: "47% מהאמריקאים רואים בעצמם קורבנות". ההתייחסות היחידה לטעויותיו של רומני הופיעה באזכור קצרצר – למעלה מיום לאחר הפרסום – ב"לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10. מה שמצער עוד יותר היא העובדה שהמידע היה קיים אצל העיתונאים והעורכים. ynet, למשל, מביאים בגוף הכתבה תמליל מלא כמעט של הנאום כולו, אך ללא שום ביקורת על הנתונים.

"ישראל היום" פרסם כתבה שהיא למעשה תמליל דבריו של רומני, ובה כאמור, לא רק שלא התייחסו לטעות, אלא כתבו כי "המועמד לנשיאות הפגין בקיאות בגיאוגרפיה האזורית ומבלי להסתכל במפה אמר, כי 'הגבול בין ישראל למדינה הפלשתינית יעבור ממש סמוך לתל אביב, שהיא המרכז של ישראל. מהצד השני של המדינה הפלשתינית יהיו ירדן או סוריה'." כאן המקום להזכיר שבעליו של העיתון "ישראל היום" הוא שלדון אדלסון, פטרונו של רומני (ותומכו של בנימין נתניהו).

לסיכום, מדובר במצב אבסורדי, שבו בעוד בעולם כולו נבדקים הדברים שנאמרים על ידי רומני וזוכים לביקורת או לתמיכה, התקשורת בישראל פשוט בוחרת לצטט את הצהרותיו מבלי להתייחס לתוכנן. זה אולי לא מפתיע במקרה של "ישראל היום", לאור תמיכת בעליו ברומני ובנתניהו, אבל זה מדאיג יותר כששותפים לזה כל כך הרבה כלי תקשורת אחרים. במיוחד כאשר מדובר בנושא כה מרכזי עבורנו – עתיד הסכסוך עם הפלסטינים.

 

כתבו: דניאל ארגו ושירי אירם, קשב

 


 

1בקיץ האחרון הסתיים המסע של רומני לבריטניה, ישראל ופולין במספר מבוכות דיפלומטיות, בהן עלבון לבריטים על קיום המשחקים האולימפיים בלונדון, הערה גזענית על פלסטינים בישראל, וריב מתוקשר עם ארגוני העובדים החזקים של פולין.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב