תקשורת תחת איום

המשבר הכלכלי בתקשורת והשפעתו על עבודת העיתונאים

סקירת קשב מעלה כי המצב בשוק התקשורת מהווה איום חמור על חופש העיתונות ואיכות הסיקור

נובמבר 2012

הפיטורים ההמוניים ב"מעריב" ואיום הסגירה התמידי המרחף מעל ערוץ עשר הם רק סימפטום לבעיה המאפיינת את התקשורת הישראלית – ערעור מוחלט של המודל העסקי של התעשייה כולה, אשר משפיע באופן מהותי על עבודת העיתונאי ומטיל צל כבד מעל יכולתו לבצע את התפקיד המוטל עליו. סקירת "קשב" דנה בגורמים שהובילו למשבר ומספקת נתונים ועובדות עדכניות.

 


 

>> להורדת הסקירה המלאה

>> לקריאה נוספת: איום גובר על חופש העיתונות בישראל מטעם רשויות המדינה

>> העין השביעית: מפת הבעלויות בתקשורת הישראלית, מרץ 2013

 


 

the_marker_12112012בשנים האחרונות, סובלים מרבית כלי התקשורת בישראל ממשבר כלכלי עמוק. רובם המכריע מפסיד כספים ורק מיעוטם מצליח לרשום רווחים או להגיע למצב של איזון תפעולי. הסיבה המרכזית לכך היא ריבוי השחקנים בתעשייה, אשר הופך את שוק הפרסום למפולח יותר, מקטין את הרווחים של כל כלי תקשורת מפרסום, ומערער לחלוטין את המודל העסקי עליו בנוי המקצוע. מגמה זו התעצמה בשנים האחרונות בשל התפתחות אתרי החדשות באינטרנט, והקמתם של מספר חינמונים אשר הבולט בהם הוא "ישראל היום".

היעדרה של תשתית כלכלית איתנה מאיימת על אופייה החופשי והמקצועי של העיתונות בישראל. אי הוודאות הכלכלית גורמת לגופי התקשורת ולעיתונאים העובדים בהם לעסוק בראש ובראשונה בהבטחת הישרדותם. במצב כזה, עבודתם העיתונאית ומעמדם ויוקרתם המקצועית נפגעים. כמו כן, הם הופכים לרגישים יותר ללחצים המופעלים עליהם, ועלולים להכפיף את אופן הסיקור שלהם לאינטרסים הכלכליים או הפוליטיים של הבעלים והעורכים בכלי התקשורת.

תמונת מצב זו, בשילוב הצעדים שננקטים על ידי רשויות המדינה על מנת להצר את חופש פעולתה של העיתונות בישראל, מציבים סימן שאלה כבד על יכולתה של התקשורת הישראלית למלא את התפקיד המצופה ממנה בדמוקרטיה המודרנית: להציג ביקורת חדה, נשכנית ועקבית על השלטון ועל מוקדי הכוח בחברה.

סקירת קשב דנה בגורמים המרכזיים שהובילו למשבר הכלכלי בתעשיית התקשורת הישראלית, ובוחן את השפעת המשבר על מעמדו של העיתונאי והעבודה העיתונאית.

לסקירה מצורפים שלושה נספחים:
1. נתונים ועובדות בנוגע לשוק הפרסום בישראל
2. נתונים בנוגע למצבם הכלכלי של כלי התקשורת
3. מפת הבעלויות של כלי התקשורת המרכזיים בישראל

היכרות עם הגורמים העומדים מאחורי כלי התקשורת והאינטרסים המניעים אותם חיונית, משום שאלה, עלולים, כאמור, להשפיע על אופן הסיקור, במיוחד במציאות של אי ודאות כלכלית.

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב