הודעות לעיתונות

מועצת העיתונות דחתה את הסברי "ישראל היום" על השמטת קטעים ממכתבו של משה סילמן ז"ל

זאת בעקבות תלונת "קשב" על האופן שבו סיקר העיתון את התאבדותו של סילמן

עדכון: דצמבר 2012

 

מועצת העיתונות קבעה ש"כל צנזורה במכתב ממין זה חוטאת לתפקיד העיתונות - קל וחומר השמטת ביקורת/טענות כלפי אורגנים בכירים ורלבנטיים לדיון הציבורי שעל הפרק". 

>> להורדת ההודעה לעיתונות
>> לקריאת תלונת קשב נגד "ישראל היום"

>> לכתבה ב"וואלה!": מועצת העיתונות: "'ישראל היום' חטא לתפקיד העיתונות בפרשת משה סילמן"

>> להורדת הכתבה ב"ידיעות אחרונות": "ישראל היום חטא לתפקיד העיתונות"

>> לכתבה ב"אייס": ביקורת על 'ישראל היום': עריכת מכתבו של סילמן ז"ל "חוטאת לתפקיד העיתונות"

 


 

ב-15 ביולי 2012, השמיט "ישראל היום" קטעים ממכתבו של סילמן, בהם הוא מאשים את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואת שר האוצר, יובל שטייניץ, במצב הקשה אליו נקלע. בניגוד לעיתונים האחרים, בחר "ישראל היום" להשמיט שורות אחדות שכתב סילמן, תוך יצירת הרושם כי מדובר בנוסח המלא של הקטע.

 

בעקבות תלונת קשב למועצת העיתונות נגד "ישראל היום", קבע המשנה ליועצת המשפטית של המועצה כי "אין הוא יכול לקבל את טענת הנילונים, שמאחר ולא ניתן היה לקבל את תגובת אלה בהם הוטחה ביקורת במכתבו של המפגין משה סילמן, טרם התאבדותו, הוחלט להשמיט את שמותיהם". עוד הוסיף המשנה כי הוא סבור ש"כל צנזורה במכתב ממין זה חוטאת לתפקיד העיתונות – קל וחומר השמטת ביקורת/טענות כלפי אורגנים בכירים ורלבנטיים לדיון הציבורי שעל הפרק".

 

בהמשך לדברים אלו, הורה המשנה לכנס את בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות כדי לדון בתלונה.

 

מנכ"ל קשב בירך על ההחלטה, ואמר כי לנוכח הטענות הנשמעות לעיתים קרובות, לפיהן בעליו של "ישראל היום", איש העסקים שלדון אדלסון, הקים אותו בראש ובראשונה על מנת לקדם את האינטרסים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניתן להניח כי הבחירה לעוות את תוכן מכתבו של סילמן ז"ל לא נבעה מטעות של היסח הדעת.

 


 

ב-11 בנובמבר 2012 התקיימה ישיבת בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, שאליה הוזמנו נציג "ישראל היום" ומנכ"ל "קשב". עורך "ישראל היום" הודיע למועצה עוד קודם לישיבה כי אין בכוונתו להגיע אליה, בטענה שחוות דעתו של המשנה ליועצת המשפטית מהווה החלטה בטרם דיון. בית הדין הביע את מורת רוחו מהיעדרות זו.

 

יחד עם זאת, באופן תמוה למדי, החליט בית הדין האתיקה לא לדון בעניין כלל – בנימוק שפרסום החלטתו הראשונית של המשנה ליועצת המשפטית, על ידי "קשב", היה בלתי ראוי והפך את הדיון למיותר. זאת, למרות שקשב פרסם את ההחלטה רק לאחר שווידא מול מועצת העיתונות כי אין מניעה לעשות זאת, ותוך הבהרה כי לא מדובר בהחלטתו הסופית של בית הדין לאתיקה.

לא נותר לנו אלא להצטער על החלטתו של בין הדין, שהחליט להתעלם מדבריו הקשים של המשנה ליועצת המשפטית ומהעבירות החמורה לכאורה שעבר "ישראל היום" על תקנון האתיקה העיתונאית – עבירות שלהבנתנו הן חמורות בהרבה  מהשיקולים הטכניים, בעיקרם, שהובאו בהחלטת בית הדין.

 

לפרטים נוספים: יזהר באר, מנכ"ל קשב, 050-5317531 כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 

מנכ"ל קשב יזהר באר בריאיון ל"מה בוער" בגלי צה"ל: "'ישראל היום' הציג מצג שווא"

 


ArtCreative Design and Custom coding

נוסח המכתב ב"ישראל היום" (מימין) לעומת נוסח המכתב המקורי

 


 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב