הודעות לעיתונות

כך הרדימה התקשורת הישראלית את המחאה החברתית

מחקר קשב על סיקור המחאה החברתית הוצג היום בכנס בתל אביב

25 בנובמבר 2012

 

מחקר קשב "המחאה חזרה – (רק) אלפים באו" מראה כי העיתונים המרכזיים התייחסו למחאה החברתית כאל חלק ממשחק הפוליטיקה המפלגתית. הקול האחר של המחאה, הקורא לעיצוב מחדש של כללי המשחק במקום השיטה הפוליטית-חברתית-כלכלית הקיימת, נעלם כמעט לגמרי מהסיקור.

 


 

>> למחקר קשב: "המחאה חזרה – (רק) אלפים באו"

>> סקירת קשב: איום גובר על חופש העיתונות בישראל
>> סקירת קשב: המשבר הכלכלי בעיתונות הישראלית והשפעותיו

 


 

יחד עם זאת, מהמחקר המקיף שמפרסם היום קשב על הסיקור התקשורתי של המחאה החברתית, עולה כי היה הבדל ניכר בסיקור המחאה בין העיתונים השונים.

 

המחקר – שהתמקד בשבועיים בחודש מאי 2012 שבהם נעשו ניסיונות לחדש את המחאה, וכן בסיקור לאחר ההפגנה הסוערת שהתקיימה בתל אביב ב-23 ביוני – מראה כי "ישראל היום" סיקר את המחאה באופן שלילי מראשיתה. העיתון זיהה את המחאה עם השמאל, הבליט טענות שמטרת המחאה היא להפיל את נתניהו, המעיט בחשיבותה והציג את המפגינים כאלימים – כל זאת בהמשך לאופן שבו סיקר העיתון את המחאה בקיץ 2011. "ידיעות אחרונות", בדומה ל"ישראל היום", קשר בין המחאה החברתית והאופוזיציה לממשלת נתניהו, אך בניגוד לחינמון, מסגר אותה באופן חיובי. "מעריב" התמקד בהיבט הפרסונלי והרכילותי ועסק בעיקר בשאלת הצטרפותם של מנהיגי המחאה למפלגות הקיימות. הסיקור ב"הארץ" העביר מסר של תמיכה במחאה אולם ביקר את מה שנראה בעיני העיתון כהיעדר גוון פוליטי מספק.

ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם הערכותיהם של פרשנים רבים לגבי סיקור המחאה בקיץ 2011, שטענו כי על אף שהסיקור התקשורתי היה בתחילתו נרחב ואוהד, הוא לקה בשטחיות באופן שבו דיווח על המחאה ומטרותיה ולבסוף אף תרם לדעיכתה בשיח הציבורי.

ממצאים אלה מעלה תהיות באשר ליכולתם של צרכני החדשות בישראל לקבל מידע מקיף, אמין והוגן על מהותה ומשמעותה של המחאה החברתית; ובאשר לעצם יכולתה של התקשורת המרכזית לסקר באופן סביר תופעות חברתיות ופוליטיות מורכבות. זאת במיוחד בהינתן האינטרסים הפוליטיים, הכלכליים והחברתיים המשפיעים על הצגת המחאה בתקשורת. "קשב" ימשיך לעקוב אחר סיקורם של נושאים חברתיים-כלכליים בעיתונות הישראלית על מנת לבחון את דפוסי הסיקור בנושאים אלו בזמן אמת.

 

לפרטים נוספים: יזהר באר, 050-5317531

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב