סדנאות

מפגשי מורים בנושא קריאה ביקורתית של תקשורת והקשר שלה לחינוך לזכויות אדם

המפגשים הייחודיים – בשיתוף בין קשב ל"רשת מורים לזכויות אדם" של אמנסטי

22-12 בפברואר 2012 בחיפה, ירושלים, באר שבע ותל אביב

 

בעידן המודרני הפכו כלי תקשורת ההמונים למקור המידע המרכזי בחברה. מרביתנו מגבשים את תפיסות העולם שלנו, את עמדותינו, ואף את זהותנו, כשאנו מתבססים על ידע שאנו מקבלים מהעיתונות, מהטלוויזיה, מהרדיו ומהאינטרנט. לפיכך, מודעות לאופן בו מעצבת התקשורת את תפיסת עולמנו, ולימוד דרכים לצריכה ביקורתית שלה, הם כישורים חיוניים אשר ראוי שיוקנו לכל אדם בחברה דמוקרטית.

 

אזרחים רבים במדינות דkeshev_thr_logoמוקרטיות מאמינים שהתקשורת שלהם היא דמוקרטית, פלורליסטית ומונעת בראש בראשונה מ"זכות הציבור לדעת". ואכן, במשטרים דמוקרטיים אמצעי התקשורת שומרים על מידה מסוימת של חופש פעולה מעשי ואינם מקבלים הוראות ישירות מהמשטר – אבל, בסופו של דבר, המוצרים החדשותיים משקפים את עמדת השלטון באופן עמוק ויסודי. והעובדה הזו אינה שקופה, דבר ההופך את המניפולציה ליעילה יותר.


בני הנוער, כצרכני תקשורת מושבעים, מגבשים את עמדותיהם והשקפותיהם דרך התקשורת. לנו, כאנשי חינוך, קשה לא פעם לפתח בקרבם עמדה ביקורתית ועצמאית כלפי מנגנוני כוח, וביניהם גם התקשורת, כיוון שביקורת נתפסת לא פעם כעמדה אנטי-פטריוטית. במפגש נדון יחד בדרכים שיכולות לעזור במשימה חשובה זו.

מטרות המפגש:
- בחינת השפעת התקשורת על תודעת צרכניה ובירור הדפוסים הקיימים בתקשורת הישראלית המרכזית, תוך הכרות עם דוגמאות ממחקר התקשורת.

- דיון בחשיבות העמדה הביקורתית כלפי תקשורת חדשותית והקשר שלה לשיח זכויות אדם.

- היכרות עם כלים לקריאה ביקורתית והרחבת יכולתנו כאנשי חינוך לקרוא תקשורת באופן מושכל.

- הרחבת יכולתם של התלמידים להשתמש בכלים של קריאה ביקורתית ולגבש את עמדותיהם באופן אקטיבי וביקורתי.

המפגשים יתקיימו בחיפה (12.2), בירושלים (14.2), בבאר שבע (19.2) ובתל אביב (22.2).

מספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש בכתובת: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת .

אנא ציינו: שם מלא, תפקיד, שם בי"ס, יישוב, מספר טלפון, והמפגש שאליו אתם מעוניינים להירשם.

לנרשמים יישלחו פרטים מדויקים על שעות המפגש ומיקומו.

>> רשת מורים ומורות לזכויות אדם

 

האסיר איקס 2 - פרשה מסוכנת

פרשת האסיר איקס 2, לפי שני העיתונים הנפוצים במדינה, נעה בין "פירצה ביטחונית איומה" לבין סכנה מוחשית לדמוקרטיה. ומה מגלות האותיות הקטנות? האם העיתונות מבצעת את תפקידה? | להמשך >>

מה באמת היה אחוז ההצלחה של כיפת ברזל?

בין לוחמה פסיכולוגית, אינטרסים כספיים ופוליטיים, וקושי עיתונאי לפקפק בדובר צה"ל – קיבל הציבור הישראלי מידע מוטעה, באופן שמנע דיון מהותי על יכולתה של כיפת ברזל להגן על העורף הישראלי | להמשך >>

הצטרפו לרשימת תפוצה
כך תוכלו לסייע
contactusbig

וידאו קשב